Unikátní stavba sloužící cyklistům se má za rok objevit také v Břeclavi. Její vznik už „posvětili" radní města. „Podobné věže zatím stojí pouze 
v Hradci Králové a Přerově. 
V roce 2017 by pak měla vyrůst u břeclavského nádraží mezi cukrárnou Delikana 
a dopravním terminálem. Je to náš příspěvek k bezpečnosti a komfortu cyklodopravy ve městě," uvedl radní Svatopluk Pěček z hnutí ANO.

Tříleté zkušenosti z Hradce Králové svědčí o častém využívání parkovací věže cyklisty. „Každoročně evidujeme zhruba dvacet tisíc zaparkovaných kol. Kapacita je často plně využitá. Pro lidi je největší úleva, že si teď na svém kole mohou všechno nechat. Ve věži je to v bezpečí a navíc pojištěné. Více se proto začaly používat i přilby, které teď nikdo nemusí tahat nikam s sebou. Je také zřejmé, že postupně přibývají kvalitnější bicykly i elektrokola," hodnotil Rudolf Bernart ze společnosti Systematica, která plně automatizovaný parkovací dům vymyslela, vyrábí ho a v Hradci Králové jeden ze dvou také provozuje.

Vysoká prosklená budova, jež má vyrůst v Břeclavi, pojme až 118 jízdních kol. Uložení i výdej jsou zcela automatizované. Ke konkrétnímu bicyklu se dostane pouze jeho majitel 
s parkovacím lístkem. „Za pětikorunu na den si zde budou moci cyklisté uschovat své kolo včetně vybavení, cyklistických doplňků nebo i tašky 
s nákupem zavěšené na řídítkách," přiblížil službu mluvčí města Jiří Holobrádek.

Břeclavan Josef Akai, který jezdí na kole často, by u nádraží podobný „parkovací vynález" přivítal. „Odstavená, většinou hodně stará kola tam teď vypadají docela ošklivě. Pokud parkovací věž opravdu funguje, bylo by to mnohem lepší," reagoval Akai.

Věž bude součástí nově upraveného prostoru před budovou nádraží, jehož rekonstrukce je v plánu také 
v roce 2017. Náklady na výstavbu parkovacího domu jsou asi deset milionů korun. Až do výše devadesáti procent je má pokrýt dotace. Definitivně stvrdit vznik věže musí ještě zastupitelé města na svém pondělním zasedání.

o služběParkování bude k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Kola budou po celou dobu uložení pojištěná. Cyklista dostane parkovací lístek s čárovým kódem podobný tomu z placených parkovišť pro auta. Pro držitele in-karty Českých drah bude služba zdarma. Zaparkovat ve věži bude možné i elektrokola všech cenových i váhových kategorií až do padesáti kilogramů.