Jihomoravský kraj se tak odlišuje od celorepublikových statistik, kde je naopak střetů aut se zvěří více. „Zatímco mezi říjnem 2020 a březnem 2021 policisté evidují v kraji 188 kolizí se zvěří, mezi říjnem 2021 a letošním březnem jich bylo 104," sdělil mluvčí Generali České pojišťovny Honza Marek.

Škoda na zdraví, životě a majetku na jeden kilometr silnic na jihu Moravy je v přepočtu 1 817 korun na kilometr.

Nejrizikovějším úsekem pro kolize se zvěří v Jihomoravském kraji se nachází na silnici I/55 mezi Břeclaví a Reinthalem. „Konkrétně v místě blízko věznice v břeclavské části Poštorná se stalo osm nehod o celkové hodnotě 210 tisíc korun na necelých tři sta metrech," přiblížil Marek.

Ilustrační foto.
Noční smrt na železnici v Břeclavi: důchodce vstoupil do dráhy vlaku

Silnice se nachází v blízkosti Bořího lesa. „K nebezpečným v tomto směru patří i úsek mezi Valticemi a Břeclaví,“ upozornil už dříve vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Podle Michala Bila z Centra dopravního výzkumu platí, že osmdesát procent sražené zvěře představují srny a srnci. „Do budoucna očekáváme, že by mělo dojít k nárůstu srážek s prasetem divokých," zmínil Bil.

Kolizí se zvěří na jihu Moravy meziročně ubylo. Nejvíce nehod za poslední rok evidují na Brněnsku.Kolizí se zvěří na jihu Moravy meziročně ubylo. Nejvíce nehod za poslední rok evidují na Brněnsku.Zdroj: Infografika: Deník/Tomáš Marek

V porovnání s ostatními kraji je na jihu Moravy ale četnost srážek se zvěří výrazně podprůměrná. „Vzhledem k délce silniční sítě v regionu dochází průměrně k jedné kolizi se zvěří každých zhruba třiačtyřicet killometrů, zatímcoé průměr v České republice bez Jihočeského a Plzeňského kraje je to asi každých šest kilometrů," poznamenal Marek.