Podle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil kolář Jiří Birk v šenku nad džbánkem vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k hradbám Brna dříve, než zapadne slunce. A tak se také stalo.

Jednatřicet tříčlenných družstev se bude snažit dokoulet kolo od žebřiňáku po cyklostezce z Lednice až na nádvoří staré brněnské radnice. Trasa, která měří více než šedesát kilometrů, se vine malebným krajem moravských vinic. Půjde tedy nejen o sportovní, ale i o estetický zážitek.

Kola o váze dvanáct a půl kilogramů vyrobil speciálně pro tento závod kolář Johan Marino Jáger z české vesnice v rumunském Banátu. Výrobou kol se zabývá od svých šestnácti let.

Na akci bude dohlížet agentura Dobrý den z Pelhřimova. Nejlepší trojice bude zapsána do České databanky rekordů, pokud se jí podaří překonat loňský vítězný čas čtyři hodiny a devětatřicet minut.

Záštitu nad závodem převzali hejtman Jihomoravského kraje, primátor Brna a starosta Lednice, kteří se také závodu symbolicky zúčastní. Starosta Lednice Libor Kabát bude koulet kolo od radnice okolo rybníku až k minaretu a po druhé straně zpět k zámku v rámci zahájení závodu.

Vítězové budou vyhlášeni v 18.30 hodin na staré radnici v Brně.