Traktory a nákladní auta ano, kombajny ne. Zemědělci na Břeclavsku už mají jasno o podobě své středeční protestní jízdy. Vlastně jízd. Jedna kolona zemědělských strojů vyrazí na protest proti plánovanému zrušení zelené nafty a zavedení spotřební daně u vína v devět ráno z Rakvic, druhá z Mikulova.

„Naše trpělivost je u konce. Chceme veřejnost upozornit na to, že vláda s námi nechce jednat. Premiérovi jsme poslali dopis, který podepsaly všechny zemědělské organizace kromě svazu soukromých zemědělců. Dodnes neodpověděl, na výzvy zemědělců nereaguje," postěžoval si ředitel břeclavské okresní agrární komory Ladislav Sečkář.

Podle jeho slov obě chystané změny nejvíce postihnou zemědělce z produkčních oblastí. Tedy i z Břeclavska.

„Krizový štáb rozhodl, že od devíti do jedenácti hodin budeme blokovat dopravu na silnicích prvních a druhých tříd ve všech okresech. Na Břeclavsku vyjedou dvě skupiny. Jedno shromaždiště bude na parkovišti u Rakvic, druhé u sila v Mikulově," sdělil Sečkář.

První kolona zemědělských strojů vyjede směrem na Podivín, Lednici, Břeclav, Moravský Žižkov, Velké Bílovice, Velké Pavlovice a Rakvice. Ta druhá pak na kratší trasu směr Březí, Drnholec, Dolní Dunajovice a zpátky do Mikulova.

„Do Rakvic je zatím přihlášeno jedenáct vozidel, do Mikulova pět. Je ale pravděpodobné, že zemědělců, kteří se připojí, do středy ještě přibude. A počty strojů budou vyšší," odhadoval v závěru minulého týdne Sečkář.

„Naše akce není pojata tak, aby blokovala provoz, ale abychom upozornili na problémy v zemědělství. Kolona pojede pomalu a provoz pochopitelně zbrzdí, ale nebudeme to hnát do krajností. Budeme auta za námi čas od času pouštět, aby nedošlo k dopravnímu kolapsu," řekl řediteli společnosti Mikros–vín Mikulov Vlastimil Mihalík.

Právě Mihalík má „na povel" mikulovskou skupinu. Mikros-vín zatím v pátek doplňoval jen Vinofrukt Dolní Dunajovice a zemědělec Zdeněk Šebesta z Březí. To z Rakvic vyrazí stroje Patrie Kobylí, ZD Sedlec, Zeči Boedadice, ZD Bulhary, Zepra Přítluky, ZD Rakvice, Farmy Moravský Žižkov, ZD Bořetice, Agropolu Velké Bílovice a ZD Němčičky.

„Připojil bych se, ale Rakvice už jsou dost z ruky. Nepojedu tam, ovšem mají moji tichou podporu. Nějak na sebe musíme upozornit. Pokud vláda zruší zelenou naftu, konkurujte někomu, kdo ji má. Jsou to nerovné podmínky," míní soukromý zemědělec Jaroslav Věchet z Kašnice.

O středeční akci bude ještě dnes jednat představenstvo okresní agrární komory. „Ve hře je i varianta, že mikulovskou skupinu stáhneme do Rakvic. Je také možné, že nás ministr přijme a akce se zruší," připustil Sečkář.

Zavedení spotřební daně z vína deset korun na litr kritizují vinaři. Konec zelené nafty od roku 2013 by pak na Břeclavsku podle Sečkáře nejtvrději dopadl zejména na sadaře a vinohradníky, kteří projedou nejvíce pohonných hmot. Zemědělci nyní uplatňují šedesátiprocentní „vratku" spotřební daně na naftu, kterou spotřebují při obdělávání polí.