Od pondělí pojedou auta mířící z Brna na jih objížďkou přes Pasohlávky. „Překvapuje mě, že to dělají v hlavní turistické sezoně a nikoliv alespoň v září. Je to nepochopitelné. Provoz je několikanásobně vyšší. Hodně aut je tady i tak, natož při takové situaci," reagovala jedna z pasohláveckých obyvatelek Lenka Ferbiová.

Dělníci nyní silnici obrušují, doprava je tak výrazně omezená. A kolony se natahují. „Úsek je průjezdný pouze jedním pruhem. Doprava může být problematická. Ať už bychom tam ale poslali tři nebo jedenáct policistů, je to jedno. Silnice má svoji kapacitu. Řidiči to musí vydržet," sdělil mluvčí policistů v okresu Brno – venkov Bohumil Malášek.

Zatímco nyní podle starosty Ingra vyráží přes Pasohlávky jen zlomek aut mířících směrem na Mikulov, od pondělí se broušení povrchu změní v pokládku asfaltu. A částečnou uzavírku.

Do obce vjedou tisíce řidičů navíc. „Něco takového zažijeme po dlouhé době. Kdysi dávno tady byla objížďka, když se silnice stavěla. To znamená někdy v polovině devadesátých let. Tehdy to trvalo asi rok nebo dva. Teď to potrvá naštěstí jen týden 
a půl," sdělil starosta.

Na novou situaci je zvědavý. Obavy ale neskrývá. ŘSD vyčítá, stejně jako někteří další lidé žijící v Pasohlávkách, že opravy naplánovali v nejméně vhodný termín. Do obce, blízkého kempu Merkur nebo sousedního Aqualandu Moravia nyní míří masy turistů. „Nechápeme, proč to nedělají na jaře nebo na podzim. Silnice I/52 je přece hlavní tah na Itálii či Chorvatsko. Přijde mi to jako šílenost," zlobil se Ingr.

A tvrdí, že se o opravě dozvěděl minulý měsíc. Změnit termín? Nemožné. Vedení ŘSD na práce vypisuje výběrové řízení. „S posunováním jsou velké problémy," podotkl starosta.

Řidičům a lidem žijícím v Pasohlávkách v nejbližší době nezbývá než zůstat trpěliví. 
A hlavně opatrní. Každá nehoda může způsobit kalamitu. „Kolegové se na oblast zaměřují. Je ale nutné počítat s tím, že objížďka má úplně jinou kapacitu než průtahová silnice," vzkázal mluvčí Malášek.

Husté dopravě čelí rovněž 
v Lednici, kam míří zejména náklaďáky. Pro ně jsou zavřené Valtice, kde silničáři opravují hlavní tah.