Počet komárů se na Břeclavsku stabilizoval a pozvolna jich ubývá. Pokud se však zvednou hladiny řek Moravy a Dyje, lze podle Oldřicha Šebesty z břeclavského pracoviště krajské hygienické stanice, který se specializuje na komáry, očekávat, že v dohledné době může přijít další kalamita.

„Jestli někde nastoupne voda, kalamita by tady mohla být do čtrnácti dní. Vývoj by pak byl strašně rychlý. Ale nezdá se mi, že by nárůst hladiny řeky byl tak katastrofální,“ potvrdil Šebesta s tím, že situaci nemá dosud zmapovanou.

Že je komárů méně, si myslí také rybář Viktor Foukal z Rakvic. „Teď se to vydržet dá. Pamatuji si ale, že když jsem byl po záplavách u řeky Dyje chytat ryby, vydržel jsem tam hodinu. Pak jsem znechuceně odešel pryč. A to podotýkám, že jsem byl nastříkaný repelenty. Komárům to však vůbec nevadilo,“ rozčiloval se.

„Ve středu se pojedu podívat, jestli se objevily nějaké larvy. No a taky na to, jestli se voda náhodou někde nerozlila. Nedá se vyloučit, že by tomu tak mohlo být u Lanžhota, kde je už tak tradičně nejvíce komárů z celého Břeclavska. Hladina sice není tak vysoko, ale larvy by se tam už teď líhnout mohly,“ předvídal odborník na komáry.

Mění se druhy

Dodal, že od jarních záplav tam žádné nové líhnutí nenastalo. V místech, kde bylo komárů nejvíce, jich však taky nejvíce zůstává,“ doplnil Šebesta a dodal, že na Soutok se lidé už nemusejí bát jezdit. „Komárů je tam ještě hodně, ale když se člověk pohybuje, tak se to dá vydržet. Vylití vody z břehů by ale mohlo situaci zkomplikovat,“ upozornil Šebesta.

Jak poznamenal, touto dobou se také mění druhové složení komárů. „Je to normální jev. Oba jsou hlavní kalamitní druhy u nás. Jeden převládá spíše na počátku léta, zatímco ten druhý v hlavní části léta a na začátku podzimu. Většinou se vyskytují také spolu,“ uvedl Šebesta.

Domněnkám, podle nichž jsou komáři přenašeči lymské boreliózy, se Šebesta spíše brání. „Komáři se nezdají být vhodnými přenašeči. Neviděl jsem žádnou seriózní práci, která by to potvrzovala. Ale vyloučit to samozřejmě nemůžu,“ vyjádřil se s tím, že zná jiné druhy hmyzu, které by mohly boreliózu přenášet.

„Vhodní by mohli být například někteří ovádi nebo muchničky. U nich je to pravděpodobnější. Existuje podezření, které ale, myslím, není přímo prokázané,“ překvapil Šebesta.

S jeho slovy o tom, že komáři nepřenášejí boreliózu, souhlasila také vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně Renata Vaverková.

„K lymské borelióze, kterou by údajně měli přenášet komáři, se vyjadřovat nebudu. Ne, že bych nechtěla, ale neexistuje žádné vědecké vysvětlení, podle kterého by tomu tak mělo být. Jsou to pouhé spekulace,“ řekla rázně Vaverková.