„Mnohé tůně jsou ale již vyschlé, a tak se v nejbližší době nebudou objevovat noví komáři," řekl Oldřich Šebesta z protiepidemického odboru hygienické stanice.

O problémech s komáry již Deník opakovaně informoval. „V některých oblastech, především kolem dolního toku Dyje blízko jejího soutoku s Moravou, je aktivita samiček mimořádně vysoká. V okrajových oblastech, kolem zámečku Pohansko, je výskyt komárů jen mírně zvýšený, je však závislý na aktuálním počasí. Na některých místech má aktivita samiček lokálně charakter kalamity. V průběhu července by měla pozvolna klesat," uvedl Šebesta. Za kalamitu označuje odborník stav, kdy za šestnáct hodin nachytá do pasti několik tisíc komárů.

Komáří peklo na Soutoku. | Video: se svolením Leroy Cosmetics

Dominantní jsou letní druhy, které létají i několik kilometrů od místa líhnutí. Podle Šebesty mohou přenášet nemoci, ale nikoli závažné, uvádí třeba mírně zvýšenou teplotu. Přesto nedoporučuje v lužních lesích setrvávat delší dobu na místě, nutné je také používat osobní repelenty. V obcích lze menší plochy chránit prostorovými repelenty, které se ředí vodou a aplikují běžnými postřikovači.

Vhodné podmínky pro masivní rozvoj komárů způsobily jarní deště a zaplavení částí lužních lesů. Lesníci ve spolupráci s hygieniky a zástupci dotčených obcí místa ošetřili přípravkem na likvidaci komářích larev. „Kvůli rozsahu záplav a nepřístupnosti terénu ale nebylo možné ošetřit všechny tůně a zaplavené plochy, takže se po delší době objevilo více komárů. Ze začátku byl nápor obrovský a v lese se vůbec nedalo vydržet, dnes už je to podobné jako před lety, kdy nebývalo sucho," řekl starosta Lanžhota Ladislav Straka.

Mnozí obyvatelé obcí regionu zažívají nepříjemné období. Patří mezi ně například Jaroslav Třetina z Lanžhota. „Tak masivní výskyt komárů si aspoň deset roků nepamatujeme. Asi nejhůř to odnáší cyklisté s holými nohama a rukama, kteří si tak odvážejí od našeho lužního lesa velice nepěkný zážitek,“ řekl Deníku.

Město na prostory, kde se konají společenské akce nebo třeba letní kino, používá plošné repelentní přípravky. Straka je ale vnímá jako málo efektivní, protože vydrží jen několik hodin. Plošné repelenty využívají také v blízkých Tvrdonicích. „Aktivita komárů v obci zatím není tak extrémní, ale pro lidi, co žijí u lesů, nebo turisty je to nepříjemné. Očekáváme, že to takhle bude ve vlnách až do září," řekl starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík.

Repelenty si také naříklad turisté mohou koupit v automatu v Lednici. Ochranu před obtížným hmyzem si takto v obci, které dominuje lichtenštejnský zámek, mohou lidé kupovat už třetí sezonu. Zájem je velký. Devadesát procent nabídky tvoří přípravky na tělo. Zbytek pak prostorové repelenty. „Poslední dva roky žádná komáří kalamita nebyla. To až letos. Možná se nám automat už i zaplatí. Jeho pořízení totiž vyjde na tři sta padesát až čtyři sta tisíc korun. Repasovaný pak stojí do sto tisíc,“ přiblížil majitel Leroy Cosmetics Roman Vyskočil.