Auu! Široko daleko žádný komár a na kůži přitom červená, rychle otékající rána. Co ji mohlo způsobit? Pravděpodobně agresivní muchnička, nepatrná muška, jejíž píchnutí je bolestivější než od komárů, svědí a více otéká. Při kalamitě lidi neochrání ani repelent.

„Muchniček je nyní na Břeclavsku opravdu hodně, ale to v tuto dobu není nic až tak neobvyklého. Asi nejvíce jich je v Břeclavi, Lanžhotě a blízkém okolí. Mají tady zřejmě vhodná líhniště,“ míní Oldřich Šebesta z břeclavského pracoviště krajské hygienické stanice, který se specializuje spíše na komáry.

Muchničky se na rozdíl od nich rozmnožují v proudících vodách, proto jejich výskyt není zdaleka tolik svázán se záplavami. Oproti komárům aktivním hlavně v období východu a západu slunce útočí na lidi prakticky po celý den. Bolest a následný otok způsobuje jed obsažený ve slinách malých agresivních mušek.

„Každý hmyz, který saje krev, něco do rány vypouští. Lidé na to reagují každý po svém, různě,“ upřesnil Šebesta. Informaci, že by muchničky přenášely borreliózu a další nebezpečné nemoci, jak se v poslední době spekuluje, nepotvrdil, ale ani nevyloučil.

Kromě přemnožených muchniček nyní obyvatele řady obcí na Břeclavsku nebývale trápí také komáři. „Jejich populace v současné době dosahuje vrcholu. Nejvíce komárů je v lese blízko Soutoku, v Kančí oboře i v okolí Lanžhota. Zvýšený výskyt je prakticky od Hodonína až po Nové Mlýny,“ vymezil kritické území odborník.

Ten radí používat repelenty a nechodit do nejvíce zasažených oblastí. „Výskyt komárů je sice vysoký, ovšem existují velké lokální rozdíly. Na nějaká mimořádná opatření to není. Postižené obce mohou podle potřeby nadále komáry na svém území stříkat, ale že by do toho měl nyní nějak vstupovat kraj nebo ministerstvo, to ne,“ zhodnotil Šebesta komáří nebezpečí.

„Komárů je u nás nyní určitě nadprůměrně. Je to velmi nepříjemné, pomalu se nedá vyjít ven,“ tak trochu mu oponovala starostka Týnce Hana Zoubková. Tady, stejně jako v dalších obcích na Podluží, bojují proti krvežíznivému hmyzu postřiky.

„Stříkali jsme už dvakrát, nejprve celou obec a o víkendu areál Hradíštěk, kvůli letnímu kinu. Pomohlo to, ale jen částečně. Postřik budeme určitě ještě opakovat, zřejmě už v nejbližších týdnech, podle potřeby,“ uvedla starostka.

Jak přiznala, týneckou obecní pokladnu stojí postřik určený přímo na komáry desítky tisíc korun. Na krajem zdarma poskytovaný přípravek na hubení larev je už pozdě.

„Komárů na Pohansku sice není málo, avšak město je průběžně stříká, takže se jejich počet daří udržet v rozumné míře. Návštěvníci nemusejí mít strach, když tady vydržím já, tak oni určitě také,“ smál se správce zámečku Pohansko u Břeclavi Pavel Gajda. „Muchničky u zámečku nejsou, ale slyšel jsem, že dole na Soutoku ano. Hajný říkal, že jich tam bylo hodně,“ upozornil.