Po několika klidných letech odborníci opět varují před zvýšeným výskytem komárů. Situace na Břeclavsku sice není podle odborníka na komáry Oldřicha Šebesty až tak dramatická, přesto doporučuje začít s postřiky už teď.

„Možná by se dalo vzít v úvahu, že se tady už jedenáctým rokem stříká proti larvám, takže by to mohlo vést ke snížení jejich počtu. Ale když vezmeme všechny plochy, i tak jich je hodně,“ přiznal Šebesta hrozící nebezpečí.

V současné době se v přírodě objevují larvy třetího a čtvrtého stupně. V katastru Břeclavi je jich nejvíce v Kančí oboře. Je tedy nejvyšší čas začít s postřikem, který může mít až stoprocentní účinek.

„Chceme používat biologický přípravek, který je vhodný pouze na larvy. První postřiky v Kančí oboře by měly začít v pátek dopoledne,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Naproti tomu s postřiky na blízkém Pohansku radnice prozatím nepočítá. „Bohužel nejsme schopni finančně tyto postřiky utáhnout. Ale v případě zhoršení situace jsme připraveni použít přípravek na létající komáry,“ vysvětlil Vyhnálek.

Šebesta byl na průzkumu i ve Tvrdonicích. „V některých místech je larev mnoho. Ale jsou tam velké rozdíly, na jedné straně silnice jsou, na druhé ne,“ zhodnotil.

Tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík s vyšším výskytem krvežíznivých drobečků počítá. „Pan Šebesta vyhodnotí případnou hrozbu a navrhne způsob likvidace. V minulosti jsme se domlouvali v rámci regionu Podluží, kdy zasažené obce společně nakupovaly postřiky,“ přiblížil starosta další možný postup.

První nepříjemné bodnutí lze podle Šebesty očekávat do čtrnácti dnů. „Komáři se začnou líhnout asi příští týden. Půjde však o časně jarní druhy, které většinou neopouští les a nejsou hned aktivní. Takže ještě týden bude trvat, než začnou bodat,“ upřesnil nástup komáří hrozby.

Bodavý hmyz je velkým problémem i pro turisty. „Často jsem zaslechl názor, že tak jako některá města na severu musí platit za odklízení sněhu, my tady musíme bojovat s komáry. Takže lidé očekávají, že město nějak zasáhne,“ podotkl tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

„Je to sice nepříjemné, ale komáři mě od návštěvy Pohanska určitě neodradí. Dá se jim docela vyhnout, vezmu si repelent,“ řekl Michal Witiska z Jihlavy, který na Břeclavsko čas od času zavítá. A přijede znovu.