„Situace je zatím stabilní. Bouřky byly jen lokální a nijak zvlášť se neprojevily,“ potvrdil Oldřich Šebesta z břeclavského pracoviště Krajské hygienické stanice.

„Všichni komáři z tohoto populačního cyklu už vylétli, jejich aktivita nyní dosahuje vrcholu. Naštěstí není nijak vysoká. V místech, kde byly loni záplavy, je jejich stav nízký, tam, kde voda nebyla, je výskyt komárů na tuto dobu obvyklý,“ hodnotil.

K plošným protikomářím postřikům zatím podle něj není na Břeclavsku žádný důvod. „Pokud by komárů bylo někde lokálně více a konaly se tam například nějaké slavnosti, mohou organizátory použít prostorové repelenty. Postřik velkých ploch nemá smysl,“ řekl Šebesta.

Zatímco komárů je málo, život lidem v řadě míst Břeclavska znepříjemňují agresivní muchničky. Také samičky této malé mušky sají lidem krev. Jejich píchnutí bývají navíc často bolestivější než od komárů, svědí a více otékají. Může za to jed obsažený ve slinách muchniček.

„Muchniček je nyní na rozdíl od komárů výrazně více. Výskyt se časově a lokálně hodně liší. Teď jich bylo hodně například ve Staré Břeclavi, u Apolla nebo na Soutoku,“ vypočítal odborník na bodavý hmyz z krajské hygienické stanice.

Podle něj útočí malé mušky na rozdíl od komárů spíše ve dne, a to i za slunce. Někteří lidé mají po bodnutí muchničky dost nepříjemné, bolestivé otoky. Nejlepší ochranou jsou stejně jako v případě komárů vhodné repelenty.

Muchničky naštěstí nehrozí tak kalamitními výskyty jako komáři. Jejich larvy se totiž vyvíjí výhradně v tekoucích vodách. „Navíc je u nich výhodou, že útočí zejména venku, do místností zaletují jen zřídka,“ srovnával Šebesta.