Nepříjemná probuzení způsobená bzučícím otravným hmyzem poletujícím střídavě kolem obou uší. Takovéto letní noci byly pro obyvatele Břeclavska v minulých letech téměř každodenní rutinou. Letos se však situace obrátila. Komárů je kvůli horkému začátku prázdnin provázených jen minimem dešťů méně. Jejich místo však nahradili agresivní muchničky a nově také pakomárci.

„Podle výsledků mého posledního sledování se doopravdy zdá, že komárů ubývá. Největší koncentrace jich však je tradičně směrem od Břeclavi k Lednici až po Milovice a jako obvykle i podél Dyje. Pomalu se snižují i počty muchniček, ačkoli místy je jich skutečně stále hodně,“ shrnul výsledky svého nejčerstvějšího bádání Oldřich Šebesta, jenž se specializuje v břeclavské krajské hygienické stanici právě na komáry.

Ten by letošní sezonu přirovnal k těm mírnějším. „Rok je to klidný, srovnatelný s lety 2007 a 2008. To ale neznamená, že se komáři už množit nemohou. I pokud by tomu tak bylo, žádnou kalamitu bych neočekával. Šlo by spíše o druhy, které příliš na člověka nejdou,“ uklidnil Šebesta, podle něhož letošní léto odpolední a podvečerní terasy obsadily hlavně muchničky. A pakomárci.

„Muchničky štípou především za světla, vytvářejí na kůži nekrózy a skvrny. Oproti tomu pakomárci umějí obtěžovat i v podvečer. Kromě toho, že patří mezi dvoukřídlý hmyz, nemají s komáry nic společného. Jsou mnohem drobnější a také se vyvíjejí zcela jinak než komáři. Štípanec od komára či pakomárce lidé obvykle nerozliší. Za zmínku ale stojí, že pakomárci útočí vesměs v hejnech a především na okolí obličeje,“ prozradil Šebesta.

Ještě před začátkem sezony sledovali vývoj počasí během ní také hoteliéři. Jejich hostům v dřívějších sezonách znepříjemňovali komáři posezení na terasách.

„Každý rok necháváme prostory teras chemicky ošetřit postřiky proti komárům tak, aby lidi nerušil bzukot. Letos jsme k tomu naštěstí přistoupit nemuseli. Pocítili jsme, že je komárů méně, je mnohem větší klid. Lidé si ani nemuseli kupovat repelenty, které jsme měli v recepci hotelu k dispozici,“ neskrýval radost pracovník hlohoveckého hotelu Hraniční Zámeček Lukáš Jedlička.

Že je obtížného hmyzu méně, potvrdil také lanžhotský starosta František Hrnčíř. „Postřiky jsme nakoupili do zásoby, ale nepoužili jsme je, máme je uložené. Několikrát jsem byl přes léto i v lese nebo chytat ryby a na žádného komára jsem, díky bohu, nenarazil,“ usmíval se Hrnčíř, kterého čas od času potrápily snad jen muchničky.

Se starostovým vyjádřením částečně souhlasila také pětadvacetiletá Mirka Švástová z Rakvic. „Chodím často se psem k rybníku na procházku. Obvykle tam bývalo hodně komárů, ale letos jako by se po nich slehla zem. Kupodivu se na mě nevrhaly jindy neodbytné muchničky. Mluvila jsem i s tatínkem, který často v podvečer pracuje na poli. Taky si nestěžoval,“ pochvalovala si Švástová.