Letošní počasí velmi vyhovuje komárům. Lidé, kteří mají v těchto dnech namířeno do lesa, by neměli vyrážet bez repelentu. Z vidiny pěkného výletu by totiž rázem mohl být svižné pohybové cvičení a nakonec spousta svědivých pupínků na těle.

„Větší výskyt komárů je lokální záležitost. Například zvlněný valtický les je na tom trochu lépe než rovný les, třeba v Kančí oboře. Tam je to horší. Komáři přelétávají. Pokud bude panovat vlhké počasí bez slunečního svitu, mohou se ve větší míře dostat i doprostřed města,“ varuje odborník na komáry z břeclavského pracoviště krajské hygienické stanice Oldřich Šebesta.

Komárům svědčí vlhkost a bezvětří

Počasí je rozhodující. V posledním období komárům vyloženě přálo. „Ideálními podmínkami jsou pro ně dny se zvýšenou oblačností, vlhkost a slabý vítr, nejlépe bezvětří,“ vysvětlil Šebesta. Byť líhniště opustilo velké množství dotěrných krvežíznivců, o kalamitu se nejedná, protože letos nenastaly plošné záplavy.

„Myslím si, že je to čím dál horší. Komárů je hodně. Hlavně večer a dokonce i na koupališti na přímém slunci normálně lítají, což mě překvapilo. Kupujeme repelenty a máme sítě v oknech. V zásuvkách máme i odpuzovače hmyzu,“ vypočítala Lucie Čejková z Břeclavi, jak se brání komářím náletům.

O tom, že se skutečně jedná o lokální záležitost, svědčí slova Jana Baránka z Poštorné. Tomu se naopak nezdá, že by komárů bylo ve městě moc. „Večer se stane, že mi domů nějaký zabloudí, ale je to v normě. Když jsem však byl u vody, myslel jsem, že mě sežerou. Hodně je jich kolem Kančí obory a průtoku u Poštorné,“ svěřil se Baránek s nepříjemnou zkušeností z výletu.

Domnívá se, že nejhorší situace nastane, až klesne voda. „To bude pro komáry ráj. Nebudeme moct ani vylézt ven. Postřiky jsou drahé a navíc škodí včelám a drobnému hmyzu. Pokud ale bude komárů přibývat, nic jiného než postřiky nám nezbude,“ poznamenal Baránek.

Město je na komáry připravené

Břeclavská radnice má zatím dostatek přípravků na hubení komárů. Používá je k ošetření míst, kde komáři řádí ve velkém a kam se za různými akcemi chystá spousta lidí. „Například minulý čtvrtek a pátek jsme stříkali proti komárům a muchničkám na Pohansku, kde se konal slovanský víkend,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

V případě, že komáři začnou ve větší míře škodit například v blízkosti dětských hřišť, hřbitovů a parků, je vedení města připraveno zakročit.

Zvýšenou komáří aktivitu pociťují lidé i v dalších místech regionu. Od minulého týdne například ve Tvrdonicích. „Ještě před čtrnácti dny byl poměrně klid. I pan Šebesta psal, že na Tvrdonicku velký výskyt komárů není. Pak se začali objevovat. Kdyby se situace zhoršila, uvažujeme i o stříkání v některých částech obce,“ postěžoval si na útoky bodlavého hmyzu tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík. Postřiky ošetřili některá místa v obci v pondělí a zřejmě znovu zakročí v pátek.

JIŘÍ ŠEVČÍK A KATEŘINA HÜBNEROVÁ