„V terénu na Břeclavsku jsem byl už letos několikrát. A vypadá to tak, že ve srovnání s posledními dvěma lety bude situace mnohem lepší. Zima byla suchá, a když se podíváte na Dyji nebo na Moravu, zjistíte, že tam letos teče třetina vody oproti loňsku,“ potěšil obyvatele Břeclavska a turisty Oldřich Šebesta, který se specializuje na krajské hygienické stanici právě na komáry.

Že by ale komáři letos nebyli vůbec, Šebesta odmítá. První by se dokonce mohli objevit už do týdne, a to především v lesích. Jarní druhy obtížného hmyzu však ještě tolik nelétají do obcí.

„Komáři v této oblasti vždycky budou. Pro jejich vývoj je teď nejhorší počasí, které je v předpovědi. Tedy teplé a suché jaro. Sice se teplem urychlí jejich vlet do přírody, ale nebude jich přibývat. Louže, ve kterých rostou, totiž ještě mohou vyschnout,“ naznačil, že ani v budoucnu by nemuselo být hůř.

Záleží na počasí

Lidé na Břeclavsku ale i tak ještě nemají vyhráno. Pokud začne vytrvale pršet nebo budou vodohospodáři více odpouštět vodu z nádrží, může být podle Šebesty další vlna komárů mnohem větší.

Břeclav je na komáry i tak připravená. „Pokud jich bude málo, tak vůbec nejekologičtější bude i v mírně zasažených oblastech nestříkat. Peníze i tak na nákup postřiků vyčleněné máme a zbyl nám i přípravek z loňského roku. Takže pokud bude situace opravdu hodně špatná, nebráníme se tomu,“ ujistila, že jsou schopní rychle zasáhnout, vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Hana Hřebačková.

Jak dodala, v případě nutnosti by mohli pracovníci opět vystříkat například část Kančí obory nebo okolí zámečku Pohansko.

Náhodě neponechávají nic ani Lanžhotští. „Peníze z rozpočtu na postřiky samozřejmě vyhrazené máme. Byl jsem ale o víkendu v lese a vypadá to dobře. Vody bylo letos opravdu málo,“ byl spokojený lanžhotský starosta František Hrnčíř.

Radost z dobré předpovědi má i Lukáš Jedlička, který pracuje na Hraničním zámečku v Hlohovci. Tam totiž každoročně míří mnoho turistů. „Zpráva o menším výskytu komárů pro tento rok mě velice potěšila. Komáři totiž znepříjemňovali večerní posezení na terasách. Každý rok přesto necháváme prostory teras chemicky ošetřit postřiky proti komárům tak, aby lidi nerušil bzukot,“ sdělil s tím, že pro jistotu ale budou mít návštěvníci opět možnost koupit si na recepci potřebné postřiky, pokud se vydají třeba na vycházku nebo projížďku do lesa.