Přestože je jich na Břeclavsku už žalostně málo, má i toto černé řemeslo své učně. Jedním z nich je i devatenáctiletý Adam Šebesta z Kurdějova. Od října začal pracovat jako kominík pro celé Hustopečsko.

„Na nápad stát se kominíkem mě přivedl otec. Vybírali jsme budoucí povolání, když vtom ho napadlo, že kominíků je tady čím dál míň a budou potřeba pořád. Tak jsem se šel učit do jediné kominické školy v republice, do Prahy,“ vypráví sympatický mladík v kominickém. Podle jeho slov je učedníků velice málo. „Nemám se s kým podělit, i když by to bylo potřeba,“ říká.

Sám má ale mistra nad slunce zkušeného. Miroslav Hekl totiž vymetá komíny na Hustopečsku už úctyhodných padesát let. „Adam je velice šikovný, určitě z něj bude dobrý kominík“ vychvaloval svého nástupce.

Velkým problémem jsou podle něj lidé, kteří kominíka do svého domu nepustí. „Vůbec si neuvědomují, že i když mají plynový kotel, dvakrát do roka ho musí kominík prohlédnout a vyčistit. Když ho k sobě nepustí, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun a navíc ohrožuje sebe i ostatní,“ varuje Hekl.
Adam Šebesta si zatím práci kominíka užívá. „Je to skvělé povolání. Jsem mezi lidmi, občas mi někdo dá hrozínek, bábovku, kafíčko. Dokonce ani saze mi nevadí,“ popisuje s úsměvem. „Jen člověk nesmí mít závratě a strach z výšek. To by pak mohlo dopadnout špatně,“ dodává.