Nedočkali se. Přitom tomu není tak dlouho, co Česká pošta napravovala právě v této oblasti špatně uvedené dny a hodiny návštěvy komisařů.

Obyvatelé tohoto domu však nebyli jediní, kdo měl s komisaři problém. Ale k některým alespoň dorazili. „Sčítací komisařku jsme čekali v pátek, ale nepřišla. Objevila se až v sobotu v podvečer. Dala nám do ruky formuláře a ani nevysvětlila, proč se zpozdila. Až na náš dotaz řekla, že nestíhala. Navíc když jsme se ptali, kdy si pro něj přijde zpět, řekla nám, že to máme napsané na formuláři, že jej můžeme poslat i poštou nebo vyplnit na internetu,“ popsala svou zkušenost Kateřina Mahovská z břeclavské městské části Poštorná.

Jak dodala, její matka i ona jsou na neschopence, takže jim zase až tak zpoždění nevadilo. Spíš je zarazilo, že nedostaly žádné informace. Hlavně o možnosti vyplnění formulářů na internetu prý komisařka věděla jen málo, a tak je jen odkázala na informace na letáku.

Nové termíny

„Naprosto rozumím tomu, že jsou lidé rozladění a velmi mě mrzí, že pošťáci nedorazili v domluvený termín. Česká pošta ve středu slíbila, že do konce týdne celý systém stabilizuje a komisaři budou chodit v termínech, ve kterých mají. V pondělí ráno jsme dostali na Český statistický úřad report od České pošty, ve kterém se píše, že všechny práce probíhají standardně, situace se sčítacími komisaři je stabilizovaná, kromě nepředvídatelných výpadků sčítacích komisařů například pro nemoc,“ byl zaskočený mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Jak dodal, v současné době už doručili komisaři více než sedm a půl milionu formulářů do domácností po celé republice. „Pokud někam komisař nepřišel, pošta vše co nejrychleji napraví. Pokud by se lidé nemohli sečíst z chyby na straně státu, například že komisař nepřijde, stát samozřejmě žádnou pokutu v takovém případě udělovat nebude,“ poznamenal.

Chybu potvrdila i mluvčí České pošty Marta Selicharová. „Konkrétně v této oblasti došlo k omylu jednoho sčítacího komisaře, který nahlásil k pochůzce jiné číslo obvodu. Lidem bude roznesený letáček se změnou termínu. Velmi se lidem omlouváme za vzniklé komplikace,“ potvrdila mluvčí.

Podle jejích informací může být výpadek návštěvy komisaře spíše způsobený jeho nemocí. V takovém případě trvá i den, než jej pošta stihne nahradit někým jiným, kdo lidem formuláře roznese.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Sčítací komisař přijde. Lidé tápou kdy