„Trvalo asi čtyři roky, než jsme uzavřeli spor s ekology. Velmi mě těší, že se nám podařilo zbudovat všech pětadvacet opatření, která jsou zhotovena jako náhrada za negativní dopad stavby obchvatu do území v soustavě Natura 2000,“ uvedl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Petr Fiala.

Hradítka, která budou uzavřená v době vypouštění lednických rybníků, mají zabránit zanášení Dyje a jejích ramen. „Posouváme se opět o významný krok vpřed k výstavbě obchvatu. Na kompenzační opatření naváže nutný archeologický průzkum. Současně se také bude řešit několik pozemků pod budoucím obchvatem, které si nárokují Lichtenštejni. Vše se ale vyvíjí dobrým směrem a věřím, že během dvou až tří let by již mohlo být vydáno stavební povolení,“ doplnil břeclavský starosta Svatopluk Pěček.

Facebook. Ilustrační foto
Muž na síti pomluvil přítelkyni, že má pohlavní nemoc. Hrozí mu vězení

V loňském roce došlo k dokončení lesnických opatření za asi třicet milionů korun. Letos je následovala ta stavebně-technická za zhruba deset milionů. „Součástí lesnických opatření bylo vyřezávání nepůvodních druhů dřevin a rostlin a výsadba těch původních nebo budování lesních tůní. Mezi stavebně-technická pak lze zařadit budování hradítek či kilometrové příjezdové cesty,“ rozdělil Fiala.

Silničáři se soustředí na zahájení výstavby obchvatu již za dva roky. „Zahájení projektu je naplánované v rozmezí dvou až pěti let. My naši činnost směřujeme na tu nejkratší možnou dobu,“ potvrdil Fiala.

Ilustrační foto.
Auta v Přítlukách v ohrožení. Neznámý vandal jim propíchal pneumatiky

Aktuálně se připravuje zahájení archeologického výzkumu v lokalitě. „Pracujeme intenzivně na dokumentaci pro stavební povolení a probíhá také podrobný geotechnický průzkum. Do dvou let bychom chtěli mít pravomocné stavební povolení,“ vyjmenoval ředitel Fiala.