Agentura se na své valné hromadě konané šestnáctého října rozhodla neucházet se nadále o dotace na pořádání Otevírání Lichtenštejnských stezek, Velkomoravských stezek ani Uzavírání Lichtenštejnských stezek. „Za třináct let jsme dělali celkem devatenáct cykloakcí a další dvě živé akce pro veřejnost. Předáváme štafetu dál," potvrdil jeden ze dvou mnohaletých tahounů Liechtenstein Area Agency Petr Hynek.

Hlavním důvodem je podle něj nedostatek času. Dalšími pak vyčerpání nápadů, ale také špatný stav Lichtenštejnských stezek i jejich značení, na což dlouhodobě marně upozorňuje. „Jezdím po celé republice i do zahraničí, všude je rozvoj v oblasti cykloturistiky obrovský. Tady nic, přesto cyklistů rok od roku přibývá. Když jsme pořádali cykloakce na Lichtenštejnských stezkách, styděl jsem se za to, jak vypadají, a modlil se, aby nepršelo," nešetřil Hynek kritikou.

Letos jediná dotace

Že není stav cyklostezek 
v okolí Břeclavi ideální, připouští i místostarosta města Milan Vojta. „Je to podceněné téma, to je zřejmé, i pokud jde o údržbu. Na příští rok máme vytipované dotační projekty, chtěli bychom provést obnovu značení cyklostezek. Letos jsme to už nestihli. Dotace potřebujeme, nemůžeme to nechat ležet jen na bedrech města, pohybujeme se v řádu statisíců. Spoléháme také na spolupráci s dobrovolným svazkem obcí Lednicko-valtického areálu," řekl Vojta.

Ze 14,5 milionu korun, které letos na rozvoj cyklostezek rozděloval Jihomoravský kraj, směřovala na Břeclavsko jediná větší dotace. A to Lednici, která získala 660 tisíc korun. „Většinu spolkl nový most u Janohradu. Kolem sto tisíc zbylo na péči o cyklostezky v okolí," shrnul lednický starosta Libor Kabát.

Ten si je dobře vědomý toho, že udržovat cyklostezky 
v dobrém stavu stojí dost peněz. „I proto jsem uzavřel dohodu s Nadací Partnerství, která by se měla starat o část cyklostezek v regionu. Nadále pokračujeme také v jejich doznačování. Jako obec se budeme se snažit i poupravovat některé části cyklostezek, které nejsou v pořádku. Je to ale běh na delší trať," přiznal Kabát, který ocenil přínos Liechtenstein Area Agency pro rozvoj cykloturistiky v regionu.

Ukončení pořádání cykloakcí ze strany osvědčeného sdružení mrzí také Vojtu. „Nastavili dobrou tradici 
a my chceme, aby tyto akce 
i nadále pokračovaly. Jsme dohodnutí na setkání, kde nám předají své znalosti a poznatky. A dál existují dvě možnosti. Buď se nám podaří v řádu měsíců najít nového partnera, který by požádal o dotaci a akcí se ujal, nebo je uspořádá město prostřednictvím kulturního střediska na městském muzeu," přiblížil místostarosta dvě možná řešení.