V pořadí už šestý den věnovaný koním se tu koná pod hlavičkou spolku, který sdružuje téměř tři desítky jejich milovníků z města a okolí. „Na jaře pořádáme Májovou vyjížďku, na podzim Hubertovu jízdu a rok uzavíráme Svatoštěpánským žehnáním koní. V létě nebylo nic, tak jsme vymysleli Den koní," představuje Uhrová čtyři hlavní akce pro veřejnost.

Dobrovolné sdružení vzniklo v Lanžhotě před šesti lety. „Vždycky tady bylo hodně koní, ale lidé nebyli nijak organizovaní. Dnes už je to jinak. Koně nás spojují, je to naše hobby a zábava bez nějakých velkých ambic. I když Zdeněk Uher nedávno vyhrál v Krumvíři vozatajské závody," usmívá se sedmadvacetiletá místopředsedkyně spolku.

Ona sama získala pouto ke koním už odmala, díky rodičům. I proto se spolek snaží přivést ke koním také další děti. V Lanžhotě dnes lidé podle jejího odhadu chovají kolem třiceti až čtyřiceti koní. „Převažují tažné koně, ale už se najde i pár teplokrevných. Ty chladnokrevné mnozí využívají na praktickou práci, třeba v lese, na poli nebo ve vinohradě," přibližuje Uhrová.

Už tak pestrý program sobotní akce s řadou ukázek okořenila tentokrát také divadelní a kaskadérská skupina Štvanci. „Snažíme se vždycky program lidem co nejvíce zpestřit. Jde o propagaci koní i našeho spolku," říká místopředsedkyně sdružení, jehož cílem je vytvořit na Podluží co nejlepší podmínky pro jezdectví a koňskou turistiku.