Novinku vítá zkušený řidič Jan Blažek. „Je to dobře. Kolikrát opravdu potřebnou desetikorunu v kapse prostě nachystanou nemám. Je to běžné například na letištích, ale také třeba v Brně,“ soudí Blažek.

Nejen platbu v hotovosti ale také zasláním příslušné SMS zprávy mohou již roky využívat lidé, kteří potřebují zaparkovat v Hodoníně. „U většiny starších parkovacích automatů platební kartou platit nelze. U modernějších ano. Na základě vašeho impulzu prověřujeme, co by stálo, abychom možnost bezhotovostní platby nabídli řidičům také u nás,“ řekl místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek.

Podle hodonínského zastupitele Petra Buráně, který se dopravě věnuje, je však otázka k řešení modernizace parkovacích terminálů spíše úkolem pro zastupitele po volbách. „Pokud ve volbách uspějeme, pokusíme se tuto problematiku otevřít a platbu kartou prosadit,“ naznačil Buráň.

Návštěvníci Břeclavi, která poskytuje možnost zaparkovat až na pětadvaceti placených parkovištích, si drobné na zaplacení parkování musí nachystat. O bezhotovostní platbě tam zatím neuvažují. „Platí se standardně drobnými mincemi. Dříve tato možnost byla, ale od doby, kdy si město vzalo provozování parkovišť pod sebe a změnily se parkovací automaty lze platit jen hotově. Otázka změny systému plateb se zatím neřešila, ale nevylučuji, že se navýšením komfortu pro řidiče zabývat budeme. Nyní jsme se soustředili na navýšení kapacit pro parkování aut u nás,“ sdělil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Důvodem, proč Znojmo chce nabídnout platbu kartou je modernizace systému. „Navíc placení kartou je dnes zcela běžný standard. Platí se v obchodech i na dalších místech, takže se logicky přizpůsobujeme modernímu způsobu placení za parkování. Do budoucna uvažujeme také o možnosti placení za parkování pomocí mobilních telefonů zasláním SMS zprávy. Mohlo by to být už příští rok,“ doplnil místostarosta Znojma Jakub Malačka.