Obecně závazná vyhláška platí od 1. července. „Při rozhodování jsme vzali v úvahu stížnosti maminek malých dětí, chovatelů domácích zvířat, starších obyvatel i odbornou literaturu, podle které trpí rachotem, výbuchy a blesky také hospodářská zvířata a zvěř žijící ve volné přírodě,“ sdělil místostarosta Richard Zemánek.

Vyhlášku, kterou společně utvořili členové pracovní skupiny složené ze zástupců jednotlivých zastupitelských klubů, kvitují i Břeclavané, které Deník Rovnost oslovil. „Je to dobrý nápad. Poslední dobou totiž lidé odpalují ohňostroje při sebemenší příležitosti. A je jedno, jestli jde o narozeniny nebo o svatbu,“ zmínil kupříkladu Zdeněk Řezáč.

Zákaz odpalování petard, pyrotechnických efektů a ohňostrojů v zastavěné části města platí po celý rok. S výjimkou oslav Silvestra. „Povoleno je to 31. prosince od šesti hodin večer do půlnoci a 1. ledna od půlnoci do dvou hodin do rána,“ upřesnil místostarosta Zemánek. Výjimka se vztahuje také na předem řádně ohlášené a schválené akce.

Poškození okraje nové kašny na návsi v Dolních Věstonicích.
Nová kašna ve Věstonicích se stala terčem vandalů. Za měsíc ji poškodili dvakrát

Za krok správným směrem opatření označila také Martina Hanáčková. „Vítám to. Nebála bych se ale v tomto jít ještě dál a zákaz bych klidně rozšířila i na Silvestra. Argumentů proti ohňostrojům je asi třicet. Argument pro je přitom pouze jeden – je to barevné a dělá to bum,“ smála se žena s tím, že stále více jsou v kurzu takzvané no sound ohňostroje, tedy ohňostroje bez zvuku.

Břeclav je jedním z posledních větších měst v okrese, kde zastupitelé schválili vyhlášku zakazující pyrotechnické akce. Loni v lednu začalo platit celoroční omezení v Mikulově. Zcela je škrtli v lokalitě Svatého kopečku, Kozího hrádku či městského parku u hřbitova. Střílet se nesmí od deseti hodin večer do šesti ráno. Výjimku tvoří i zde pouze silvestrovská noc, kdy je zákaz posunutý na druhou hodinu ranní.

Soubory z Hanáckého Slovácka se na strážnickém festivalu představily s programem Naša dědina.
Ostatky i hody. Hanácké Slovácko ve Strážnici uvedlo Našu dědinu

Průkopníkem se na Břeclavsku staly Hustopeče. Regulace tam funguje již od roku 2015. „Stávalo se nám, že hosté vináren a restaurací odpalovali ohňostroje kdykoli se jim zachtělo. Proto jsme se v zastupitelstvu domluvili, že to omezíme. Každý, kdo chce uspořádat ve městě na veřejném prostranství ohňostroj, o to musí požádat. Zpočátku jsme sem tam řešili nějaké přestupky, ale nyní již problém nemáme. Musím říci, že se nám vyhláška skutečně osvědčila,“ nechala se před časem slyšet starostka Hana Potměšilová.

V Hustopečích platí pouze dvě výjimky. A to 30. dubna v čase od šesti do deseti hodin večer a 31. prosince vždy od šesti hodin odpoledne do jedné hodiny v noci.