Na problém upozorňuje například Věra Přibáňová, která má v Břeclavi ordinaci pro děti a dorost. „Proč rušit něco, co funguje?" ptá se lékařka. „Pediatrii nám závidí celý svět, jsme příkladem pro okolní země. V Anglii mají sedmdesát tisíc dětí na jednoho pediatra. Jsou tam rodiny, kterým stojí jim za to přiletět do Bratislavy a nechat si v Břeclavi zoperovat nosní mandli," popsala konkrétní příklad z praxe, se kterým se setkala.

Přibáňová hovoří o snaze odstavit pediatrii na druhou kolej. „Řada věcí se zásahem shora komplikuje a nikdo nám nevysvětlil proč. Byl zrušen obor pediatr na vysokých školách. Už tak zoufale dlouhá čtyřletá příprava se má prodloužit ještě o další rok. Řekněte mi, kdo se v pětadvaceti letech po skončení vysoké školy bude dalších pět let připravovat na své povolání?" ptá se břeclavská lékařka.

Námitky a diskuze

A pokračuje. „Tak dlouhou dobu se nepřipravují na samostatnou práci ani praktici pro dospělé, ani zubaři. Není divu, že jsme nejstarší lékaři v rámci odborností. Nemáme komu předávat své praxe, nikdo se do toho nehrne. A chybí-li mladí nástupci, bude se komplikovat přístup k pediatrické péči," varuje Přibáňová.

Vzhledem 
k malé informovanosti o nelehké situaci pediatrů nevylučuje, že se stejně jako na Vyškovsku i v Břeclavi brzy objeví petice na jejich podporu, proti zavedení nové normy plánované ministerstvem zdravotnictví. „Ano, plánujeme to," potvrdila lékařka.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové návrh zákona o postgraduálním vzdělávání lékařů prošel vnitřním připomínkovým řízením a čeká ho ještě vnější. „Řada námitek už byla zapracovaná a předpokládáme, že ohledně finálního znění návrhu zákona ještě bude vedená rozsáhlá diskuze," vzkázala mluvčí.

Prodloužení přípravy na výkon povolání souvisí s chystaným sloučením oborů dětské lékařství, kde je k dosažení odbornosti potřeba delší doba, a praktické dětské lékařství pro děti a dorost v jeden. Změny ale mohou při nedostatku dětských praktiků a pediatrů obecně prohloubit problém s primární péčí o malé pacienty.

K hlasitým kritikům připravovaných změn patří také lékařka pro děti a dorost Pavlína Zemánková z Vyškova. Ta tvrdí, že změny, které se chystají, mají být snahou 
o srovnání se s Evropskou unií, kde dětští praktici vůbec nefungují. „My s tím ale nesouhlasíme. Chceme, aby zůstalo zachované to, co tady je. Nelíbí se nám, že by pro obor, který je feminizovaný, měla být delší příprava. Obáváme se, že ženy pak raději půjdou vykonávat praxi lékaře pro dospělé, kde má všechno zůstat jako doposud. V současné době, kvůli nejistotě, jaké normy budou platit, navíc klesá zájem o studium pediatrie. Studenti nevědí, co je dál čeká," podotkla lékařka Zemánková.

LUKÁŠ IVÁNEK

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU