Pokud nebude opravdu výrazněji pršet, hrozí podobně jako loni zákaz zalévání zahrádek či napouštění bazénů pitnou vodou, varoval v pondělí Petr Chmelař z Povodí Moravy. Nic na tom zřejmě nezmění ani předpokládané bouřky a deště zkraje tohoto týdne.

Hladiny řek na jižní Moravě jsou totiž hluboko pod dlouhodobými průměry. Hned dvanáct toků se potýká s nedostatkem vody. „Dyje je v oblasti Nových Mlýnů jen na zhruba čtyřiceti procentech svého obvyklého množství," uvedl mluvčí Povodí Chmelař. Ještě hůře je na tom například řeka Morava ve Strážnici, kde je v korytu pouze okolo čtvrtiny vody, která tam jinak v červenci bývá.

Sucha mohou odvrátit jen pravidelné deště. „V případě, že nedorazí na naše území trvalejší srážky, loňské extrémní sucho se bude opakovat. Vždyť již v minulém týdnu jsme hranici sucha naměřili na jednadvaceti místech," upozornil na blížící se problémy.

Jihomoravské vodní nádrže na tom však podle Chmelaře nejsou špatně. „Naplněné jsou někde až ze sta procent. Důležité je, že Povodí Moravy začalo s ohledem na loňské trable napouštět přehrady už od začátku roku. V tuto chvíli proto bez potíží pokrývají standardní odběry vody," zůstával v pondělí optimistický.

Přesto obyvatele obcí prosí, aby s vodou nakládali rozumně, protože situace se může kdykoliv zhoršit. V takovém případě by musela města a obce přemýšlet o vyhlášení zákazu užívání pitné vody k zalévání zahrádek a podobně.

Podle starosty Břeclavi Pavla Dominika ale není k takovým extrémním řešením momentálně důvod. „Zatím neuvažujeme o tom, že bychom nějakým způsobem omezili používání vody. Neučinili jsme tak ani loni, kdy mnohá města na podobná opatření přistoupila. Neměli jsme v podstatě žádný problém," vracel se Dominik k loňskému suchu. Neznamená to ovšem podle něj, že by lidé měli být nezodpovědní a vodou plýtvat.

Velmi bedlivě vnímá přetrvávající problémy se suchem předseda břeclavské Okresní agrární komory Antonín Osička. „Srážkový deficit je znatelný. Momentálně nejvíce ohroženými plodinami jsou kukuřice a cukrová řepa, časem sucha možná zasáhnou i vinnou révu. Deficit vody je v létě rok od roku horší," zoufal si v pondělí odpoledne Osička.

DAVID BALÁŠ