"Naposledy jsme vystoupili minulý týden na hodech, v lednu pořádáme také ples. Vzájemně si v našem spolku pomáháme. Nosíme tradiční hanácko-slovácké kroje, které asi před patnácti lety nahradily ty kyjovské," vysvětluje jedna členek chasy, která je už pestře nastrojená a připravená.

Nepříjemná vedra lidem v Hustopečích zpříjemňují i nápoje z mandlí. "Mandle jíme, ale nepijeme. Pijeme raději spíš víno. U cimbálu to bývá tak, že za láhev vína hrajeme píseň na přání, pokud ji samozřejmě známe," říká Jiří Ludvík, který do Hustopečí přijel až ze Znojma.

Hraje na housle v Cimbálové muzice Antonína Stehlíka. Jeho nabídku ale návštěvníci většinou nevyužívají, přesto jsou nadšení podáním více či méně známých lidových písní, které zvládají členové uskupení.

Jaroslav Metlický z Břeclavi nyní u Cyklosféry pod zámkem vyřezává jezdeckou sochu Břetislava a Jitky v životní velikosti.
Chci, aby měla Břeclav svou jezdeckou sochu, říká o Břetislavovi a Jitce řezbář

Jedním z hlavní bodů programu je ale odpoledne soutěž jedlíků mandloňových koláčů. Skupině mužů a žen dávají zabrat kromě připraveného jídla i silné vedro. Titul Mandlík získal naposledy v roce 2019 student brněnské Právnické fakulty Jan Wünsch, bylo ale jasné, že tentokrát neobhájí. "Je také jasné, že dnes rekord nepadne," komentuje po prvních minutách od startu vývoj moderátor Michal Chylík.

Mnozí účastníci přitom akci neberou tolik vážně. "Pojďte děti, jen si vemte! Stejně to nesním," směje se jeden z účastníků na opodál stojící návštěvníky, když si odkládá pár buchet bokem.

Ti se na rozdíl od účastníků dobře baví, vypořádat se s deseti buchtami ale není snadné. "Možná to mají až moc obtížné. S porotou jsme se dohodli, že vyhraje ten, komu zbývá pouze pět buchet," reaguje Chelík a může tak rovnou ocenit nového vítěze.

Nadšenec do extrémních sportů Michal Krysta z Týnce na Břeclavsku.
Čekají ho týdny na širém moři. Snad si na chvíli zdřímnu, věří jachtař z Týnce

Ten svůj úspěch bouřlivě oslavuje. "Vítězný čas je jedenáct minut a jedenáct vteřin. Jména nejúspěšnějších soutěžících jsou Kamil, Jakub a David. Hodnotné ceny na ně nezůstají dlouho čekat," gratuluje moderátor.

I mimo hlavní program je co obdivovat. Zájemci procházejí mezi stánky s mandlovými specialitami v podobě mandlového piva nebo mandlovice. Slavnosti mandlí a vína se však netýkají pouze náměstí, které tvoří jen část programu. Průvody lidí míří po takzvané mandloňové stezce k rozhledně Hustopeče. "Je to ještě daleko?" ptá se vyčerpaná starší žena kolemjdoucích.

V horku a silném slunci to není nic jednoduchého a mnozí na místě ocení i vychlazenou mandlovou limonádu. I tady se přitom soutěží v louskání mandlí, do kterého se hlásí muži i ženy všech věkových kategorií. I přes četné neúspěchy se ale všichni především dobře baví, užívají zážitky a těší se zase na příští rok. Pokud jim ho znovu nepřekazí pandemie.