Až pět milionů korun ročně utratí břeclavská radnice za velkokapacitní kontejnery. Do nich patří jen bioodpad nebo dřevěný nábytek. Přesto v nich často ve třídírně najdou další materiály. Často je podle vedoucího odboru vnitřních věcí břeclavského městského úřadu Zdeňka Opálky zneužívají i podnikatelé. Právě proto radnice uvažuje o tom, že by tyto nádoby do budoucna nahradily například menší sběrné dvory v jednotlivých městských částech.

„Tyto kontejnery by měly sloužit pro obyvatele v oblastech rodinných domů, kteří vyhazují odpady ze zahrádek. I s dřevěným nábytkem to pak lze jednoduše vytřídit. Problém je spíše v tom, že velkoobjemové kontejnery ve velkém zneužívají podnikatelé a i lidé z okolních vesnic,“ přiblížil realitu Opálka.

Podnikatelé totiž podle jeho informací umísťují do kontejnerů třeba i pneumatiky nebo smíšený odpad z prodejen. „I když městští strážníci někoho chytili se služebním autem, dopadlo to většinou tak, že se tento člověk bránil tím, že si auto jen půjčil. A odpad vyváží babičce,“ potvrdil mnohdy marnou snahu zamezit zneužívání kontejnerů Opálka.

Podle něj až polovinu veškerého odpadu tvoří ten z velkých kontejnerů. A v průměru každý obyvatel města má spotřebu dvakrát až třikrát větší než v jiných městech. Přitom podnikatelé musejí mít na svoz odpadu smlouvy. Jen těžko mu však může kdokoliv prokázat, jestli opravdu vyvezl jen tolik, kolik uvedl.

„Živnostenský úřad i odbor životního prostředí se snaží tyto věci kontrolovat. Ale když se podíváte na to, co v kontejnerech je, tak to opravdu není odpad z domácností,“ řekl vedoucí odboru vnitřních věcí.

Zvažují zrušení

I kvůli tomu začala radnice zvažovat, jestli od zneužívaného systému neupustí. „Břeclav platí za odpad dlouhodobě nejvíce v poměru se stejně velkými městy. A je to i kvůli těmto velkoobjemovým nádobám. Lidé si na ně zvykli a určitě to bude těžké rozhodnutí, pokud by měly zmizet. Ale obávám se, že ta doba jednou musí nastat,“ připojil se tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla. Jak ale dodal, zatím není takový krok v Břeclavi na programu dne.

Dokonce se spolu se starostou jednou přesvědčili, že lidé odpad vyhazují pod rouškou tmy. „Starosta jezdí občas kontrolovat činnost strážníků. A v jednu v noci jsme jeli kolem Apolla, kde je také kontejner. Byl prázdný. O hodinu později už tam byly blatníky a další materiál. Přitom je pro tamní zahrádkáře,“ zmínil.

Pro ukládání velkého odpadu přitom obyvatelé města mohou využít sběrný dvůr. Do sta kilogramů je odložení zdarma, do půl tuny pak za poplatek. A to vždy v úterý, ve středu a v sobotu. Těžší věci musejí lidé odvážet přímo do třídírny odpadů.

„V budoucnu bychom mohli vytvořit třeba další sběrná místa v jednotlivých městských částech. Nebo bychom vždy vyhlásili sběrný den, během kterého by technické služby přistavily kontejner, ale poté jej hned zase odvezly. Kolem kontejnerů je také neustále nepořádek a lidé tam nechávají věci, i když je třeba odvezeme,“ zamyslel se nad dalšími možnostmi Opálka.

„Já osobně velkokapacitní kontejnery nevyužívám. Vím ale, že bohužel jsou mezi podnikateli i tací, kteří svůj odpad do městských kontejnerů vyhazují. Myslím, že se to dost zneužívá. Bylo by fajn, kdyby takoví lidé dostávali za černou odvážku pokuty,“ vyjádřil svůj názor Richard Struška, který v centru Břeclavi provozuje restauraci.

ELIŠKA WINDOVÁ A IVA VALENTOVÁ