Zatímco automobily mířící do ciziny mohou bez problémů projet, na opačné straně je pod dohledem každý řidič. Kontrole se nevyhne ani muž za volantem trabantu s rakouskou poznávací značkou. Hlídka jej nutí zpomalit, a přestože většinu aut po přibrzdění a pohlédnutí do vnitra automobilu nechá jet dále, řidič trabantu zastavuje úplně. Chyba. Následně má problémy znovu nastartovat.

Policisté a vojáci si ověřují schopnost chránit hranice. To by bylo potřeba ve chvíli, kdy by migrační vlna zesílila a běženci zamířili do Německa přes Břeclavsko a další jižní regiony. „Cvičení má jediný cíl, a to nasimulovat stav, kdy vláda rozhodla o znovuzavedení kontrol na státních hranicích," říká policejní prezident Tomáš Tuhý.Policisté a vojáci při prověrce na znovuobnovení kontrol na hranicích s Rakouskem ve středu kontrolovali auta i na hraničním přechodu Břeclav - Reintal.

Pod drobnohledem jsou především náklaďáky. Policisté zjišťují, zda v nich řidiči nepřeváží cizince. Nikoho ze Sýrie ani dalších problémy zmítaných zemí však nenacházejí.

Na hlídku je vidět

Řidiči projíždějící mezi Břeclaví a Reintalem jsou k hlídkujícím policistům vstřícní. Jeden dokonce zastaví více méně sám od sebe. „Myslel jsem, že mě stavíte," odpoví policistce, která ho následně propouští. Problém naopak nastává u Poláka v nákladním autě. Potíže vzniklé kvůli jazykovému nedorozumění se však daří brzy vyřešit. Muž odjíždí.

Podle jednoho z policistů by byla od řidičů čirá hloupost, kdyby odmítli zastavit a pokoušeli se ujíždět. Na hranicích stojí připravené k výjezdu hned tři policejní auta. „Navíc je na nás tady dobře vidět. Kdyby se s námi nechtěl řidič střetnout, může to na kopci v pohodě otočit," má jasno. Provoz na hranicích však kontrolami nijak významně netrpí. Žádné kolony se netvoří a i policisté mají čas na výdech.Policisté a vojáci při prověrce na znovuobnovení kontrol na hranicích s Rakouskem ve středu kontrolovali auta i na hraničním přechodu Břeclav - Reintal.

Hlídky i vojáci jsou v neustálém kontaktu se stanovištěm blízko hranic. Dostávají instrukce a ověřují kvalitu signálu.

Kromě hraničního přechodu kontrolují policisté s vojáky na Břeclavsku také hranice Mikulova s Drassenhofenem, přilehlé turistické trasy a území takzvané zelené zóny. „Účastníci cvičení budou na svých místech, dokud neskončí cvičení," tvrdí Břeclavskému deníku Rovnost mluvčí policejního prezídia Jozef Bocán.

Rozkaz k ukončení poté zazní v osmnáct nulu nula.

MICHAL HRABAL