„Vychází to ze struktury našich organizací. V Jihomoravském kraji nemáme pokryté všechny okresy, nejaktivnější je Brno, Brno-venkov a právě Břeclavsko. A tento vliv je na kandidátce do krajských velmi dobře vidět," uvedl Jiří Tomek z Přibic, jihomoravský lídr Konzervativní strany.

Někdejší radní kraje neskrývá, že v nepříliš známé straně, za kterou nyní „kope", se sešla řada tváří spojených dříve se zavedenými pravicovými partajemi. Ostatně i sám Tomek byl v minulosti členem ODS a Unie svobody.

„Z ODS jsem vystoupil kvůli nesrovnalostem ve financování, Unie svobody dopadla tak, jak dopadla. Já mám pořád stejné názory, neměním je. Po roční pauze v politice mě přátelé z Konzervativní strany oslovili a já se rozhodl do ní vstoupit. Program je mi velmi blízký," řekl Tomek, který je členem Konzervativní strany od letošního ledna.

Že mu někdo jeho politické přestupy připomene, s tím počítá. „Tyto výhrady zní hlavně od lidí, kteří se nikdy veřejně nijak neprojevovali. A zmohou se jen na kritizování," míní jednašedesátiletý energetický auditor, kterému do pozice jihomoravského volebního lídra strany pomohly jeho zkušenosti z kraje.

Pětkou na kandidátce je překladatelka Zuzana Cabalová z Hustopečí, devítkou místostarosta Přibic Jan Čábelka. Jako jedenáctka kandiduje Jiří Rufer z Břeclavi, na sedmnácté pozici figuruje Markéta Sojková z Mikulova a osmnáctkou je ekozemědělec David Langar z Kurdějova.

„Konzervativní strana není zdiskreditovaná, má srozumitelný program a z mého pohledu má co nabídnout. Dříve jsem to zkoušel za zelené, ale tato strana mě bohužel zklamala," přiznal.

Jako nestraníka ho oslovil člen předsednictva Konzervativní strany Jaroslav Cabal z Hustopečí. „Znám ho osobně, je to čestný člověk. I to hrálo roli, proč kandiduji," konstatoval Langar.

Politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity ovšem Konzervativní straně v blížících se krajských volbách na jihu Moravy příliš šancí nedává.

„Prostor v pravé části politického spektra po lidovcích, TOP 09 a ODS tady sice je, vzestup ale bývá obvykle spojený se známými osobnostmi, nebo se spíš uplatňují neideologicky laděné subjekty jako třeba Severočeši.cz. Konzervativní strana není až tak veřejně známá, v Brně nemá žádnou viditelnou kampaň. Strana bez mediální podpory a větší známosti to bude mít s možností prosadit docela těžké," zamýšlel se Mareš.

„Nemáme na očích růžové brýle, nečekáme zázračné výsledky. Chceme nabídnout voličům náš program a byli bychom rádi i za pár mandátů," reagoval Tomek.

počty kandidátů v krajských volbách z Břeclavska

Konzervativní strana 24

ODS 11

KDU – ČSL 11

SPO Zemanovci 9

KSČM 9

TOP 09/STAN 9

Moravané 8

Nezávislí 8

Věci veřejné 7

ČSSD 7

a méně na dalších kandidátkách