„Snažíme se upozornit na to, že blokády hranic nic nevyřeší. Nelíbí se nám, že se Rakušané vměšují do našich interních záležitostí a podávají na Českou republiku mezinárodní žaloby. To je dost absurdní. My také nic takového přece neděláme,“ vyjádřil se místopředseda Mladých konzervativců Brno Zbyněk Šolc.

V době od čtrnácté do šestnácté hodiny byl jindy rušný hraniční přechod poměrně liduprázdný, projelo jen několik aut převážně s rakouskou značkou. „Trochu nás překvapilo, když se v médiích objevila informace, že to bude blokáda a policie okamžitě vydala upozornění, aby lidé přechod v Mikulově objížděli,“ sdělil Šolc.

Devět mladíků a tři dívky s transparenty v rukou kolemjednoucím řidičům rozdávali letáčky s informací o demonstrativní akci. Někteří nechali svá okénka zavřená a jen bez povšimnutí studenty v reflexních vestách míjeli, jiní se ale zastavili a s protestujícími o problému dokonce debatovali.
„Je to pro dobrou věc. Ti blázniví Rakušané nevědí, co mají dělat, tak nám neustále dělají zle,“ přizvukoval konzervativcům jeden z řidičů.
Mladí konzervativci ale nejsou známí pouze demonstracemi. Pořádají také přednášky na aktuální témata na brněnských vysokých školách. „To je naše nová aktivita, museli jsme se k tomu vyjádřit. Všichni jsme tady pro atomovou energii, protože je nejefektivnější. Naopak získávání energie z alternativních zdrojů je Čechům poměrně cizí,“ uvedl Šolc.

Kvůli malému počtu projíždějících aut Mladí konzervativci demonstraci ukončili předčasně, o necelou hodinu dřív.