Za přítomnosti starosty města Luboše Kuchynky jim u příležitosti pětašedesátého výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce předal pamětní medaili jménem ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Vyznamenání obdrželo osm válečných veteránů z regionu a partnerského města Hustopeče nad Bečvou. „Tito váleční hrdinové byli společně s vojáky Rudé armády hotovi položit svůj život za svobodu. Díky nim žijí lidé v našich zemích i na celém světě nyní v míru,“ poděkoval jim Děrgačev. Ruská federace tímto způsobem oceňuje každých pět let partyzány, odbojáře a veterány druhé světové války.

„Děkujeme Ruské federaci a jejímu prezidentovi Medveděvovi za udělení jubilejních medailí. Je neměnnou skutečností, že přímých účastníků války rok od roku ubývá, a tak je potěšitelné, že tuto paměť národa o těchto událostech přebírají orgány našich měst a obcí. Jedním z těch zvlášť příkladných je právě město Hustopeče,“ poděkoval za všechny oceněné místopředseda výboru Českého svazu protifašistických bojovníků a Československé obce legionářské plukovník Vlastimil Němeček.

Jak potvrdili zástupci Generálního konzulátu Ruské federace, Hustopeče nebyly pro slavnostní akt předání pamětních medailí vybrány náhodou. Na zdejším hřbitově, o který se město pečlivě stará, je totiž pohřbeno téměř dva tisíce vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozovacích bojích v padesáti obcích a městech regionu.

Mezi oceněnými veterány byl i Jaroslav Hyža. „Jsem ohromě potěšen, že si na nás někdo vzpomněl,“ řekl dnes pětaosmdesátiletý válečný hrdina, který zavzpomínal i na dobu před šedesáti pěti lety.

„Já jsem byl spojka partyzánské skupiny, která operovala v Beskydech. Pracoval jsem na železnici a hlásil jsem jim pohyb německých vojenských transportů. Starali jsme se jim také o jídlo a další vybavení. Někdy jsme je měli i několik dní doma. Jednou, když jsme jeli s vozem plným proviantu pro partyzány, nás náhle předjelo auto s pěti gestapáky a museli jsme zastavit. V té chvíli jsem myslel už na nejhorší, protože ve voze byly i zbraně. Kamarád, který u sebe skrýval kalašnikov, mi pošeptal, abych v nejhorším vypřáhl koně a ujel. Naštěstí nás moc neprohlíželi a my mohli jet dál. Ale řeknu vám, že strach jsem měl pořádný,“ přiznal Hyža.

Ocenění veteráni:
Jan Novenko, Moravská Nová Ves
Žofie Popovičová, Dolní Dunajovice
Bořivoj Sedláček, Lednice
Jarmila Stávková, Břeclav
Jaroslav Flajšingr, Hustopeče
Jaroslav Hyža, Hustopeče nad Bečvou
Vlastimil Němeček, Podivín
Marie Stárková, Strachotín