Cizinci podle ní tvoří asi čtvrtinu z celkové roční návštěvnosti lichtenštejnské dominanty. Do Lednice jezdí především v okrajových měsících turistické sezony.

Průběžně zvyšující se počet korejských návštěvníků na jižní Moravě potvrdila ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová. „V Brně navštěvují skupiny nejčastěji historické centrum s vlastním průvodcem, dají si oběd nebovečeři a jedou dál. Individuální návštěvníky láká Zelný trh, věž Staré radnice či hrad Špilberk," vyjmenovala.

Návštěvnost Korejců na jižní Moravě opět stoupá. Pro zvětšení infografiku rozklikněte.Návštěvnost Korejců na jižní Moravě opět stoupá. Pro zvětšení infografiku rozklikněte.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

Zástupci Turistického informačního centra Brno uvedli, že vzhledem k tomu, že jejich akce a festivaly jsou volně přístupné, lze návštěvnost asijských turistů obtížně kvantifikovat. „Pocitově můžu říct, že počet asijských turistů z Japonska či Korey v Brně mírně narostl oproti loňským letům," podotkla mluvčí centra Hana Bánovská.

Oproti předchozím letům nově připravovali press tripy pro taiwanské novináře. „Uvidíme, zda se v budoucnu jejich zájem zvýší," sdělila Bánovská.

DVA AUTOBUSY TÝDNĚ

Mimo Brno mají Korejci v hledáčku Lednicko-valtický areál, kam podle Grůzové v současné době jezdí dva autobusy týdně, a také Mikulov.

Návrat asijských turistů po koronavirové pauze zaznamenali letos v Salonu vín ve Valticích na Břeclavsku. „Před covidem jsme byli zvyklí na autobusy se zájezdy turistů převážně z Jižní Koreje. Jsme rádi, že se pomalu vrací. Ještě ale situace není na stejné úrovni, jako byla předtím,“ řekla marketingová ředitelka Salonu vín Dagmar Fialová.

Zdroj: Youtube

Podle statistik agentury Czech Tourism za první čtvrtletí letošního roku přijelo z Jižní Koreje do České republiky zhruba pětatřicet tisíc turistů. „Je zřejmé, že se do Česka turisté z Asie postupně vrací, což souvisí s uvolněním covidových restrikcí a rozlétáváním celého světa. Tedy s obnovením či zaváděním přímých leteckých spojení, na kterých spolupracujeme s Letištěm Praha. Ať už se jedná o březnové spuštění linky mezi Českem a Jižní Koreou či červencové zavedení pravidelného letu mezi naší Prahou a tchajwanskou Taj-Pejí,“ nastínil ředitel Czech Tourismu Jan Herget.

DO ČESKÉ REPUBLIKY NA LÍBÁNKY

Ředitel zahraničního zastoupení CzechTourism pro Jižní Koreu Michal Procházka míní, že k příjezdům Korejců přispívá, že se v České republice cítí dobře a svobodně. „Užívají si objevování evropské kultury, vydávají se sem na romantické líbánky a podobně. Taky milují naše pivo a víno i české speciality jako je zelňačka nebo bramborák,“ podotkl Procházka.

MICHAL HRABAL

ALŽBĚTA KADLECOVÁ