Špaček a kormorán. Dva naprosto odlišní opeřenci, a přeci mají něco společného. Škodí lidem. Špačci ve vinicích, kormoráni zase na rybnících. Tam žerou výhradně ryby, a tak není divu, že je rybníkáři nenávidí. Mají přitom velmi omezené možnosti, jak s nimi bojovat.

„Kormoráni už jsou na Lednických rybnících. Když to spočítám, tak na Nesytu, Hlohoveckém a Prostředním rybníku je jich v těchto dnech asi sedm set padesát. Je fakt, že tady mají dost ryb,“ vysvětlil, proč se rybožraví ptáci vydali hodovat právě tam, ornitolog Petr Macháček.

Na těchto rybnících hospodaří dvě společnosti. Na Nesytu je to Rybníkářství Pohořelice, rybníky Hlohovecký a Prostřední má pronajaté firma APH-rybníky.
„Největší zlo páchají tažní ptáci, kteří přilétají ze severu,“ vysvětlil výrobní náměstek Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

„Pokud se nezasahuje, tak pochopitelně zůstávají déle, až do zamrznutí. Škody, které nám ročně způsobují, se pohybují kolem šesti až osmi milionů korun,“ postěžoval si Osička.

Pohořeličtí rybníkáři už zažili situaci, kdy kormoráni rybník zcela zdecimovali, tedy takřka vyžrali. Zbylou část obsádky ptáci poškodili, tudíž nebyla šance na přežití zraněných ryb v dalším období.

Stát vyplácí v půlročním intervalu náhradu škody. Ta však podle rybářů nepokryje všechny ztráty, které draví ptáci na rybnících způsobí. Některé ryby sežerou, jiné nenávratně poškodí.

Ornitolog Macháček říká, že podle jeho zjištění chytá kormorán spíše drobné plevelné ryby. Uznává ovšem, že mu do zobáku zabloudí i chovné druhy ryb. Někteří rybníkáři tvrdí, že si predátor nejvíce pochutná třeba na candátovi. A zrovna ten je pro své výborné maso velmi ceněný.

Rybáři mají v boji s nevítaným hostem svázané ruce. „Kormorán je zvláště chráněný živočich. Jakýkoliv zásah proti němu musíme mít schválený, je nutná výjimka i pro případný odstřel. Ta obsahuje i to, v jakém období se může zasáhnout. Je to zkrátka složité,“ poznamenal Osička.

Jednatel společnosti APH-rybníky Otto Vaďura tvrdí, že pouhé plašení kormoránů je naprosto neúčinné. „Za ta léta si na to zvykli,“ podotkl.

V první polovině tohoto roku dostala firma APH-rybníky od státu náhradu škody, která padá na vrub kormoránům, 416 tisíc korun. „Když jsme začali na rybnících před sedmnácti lety hospodařit, tak jsem dva roky neviděl, jak vypadá živý kormorán. Pak to šlo nahoru. Kormoráni zjistili, že u nás mají naprosto perfektní podmínky, nikdo po nich nestřílel,“ poznamenal Vaďura.

Střelba do hejna je podle něj jediným účinným řešením. Jak říká, pouhé plašení nestačí, ptáci jen přeletí o kus dál a tam pokračují v hodech. „Mají tak tvrdé peří, že když jednoho zasáhnete, jen ho poraníte. To hejno si to ale pamatuje, a na týden nebo deset dní je od nich pokoj,“ vysvětlil rybníkář.