„Tady nad rybníky nám lítá na sto padesát kormoránů. A to hlavně dole na járku. Každé ráno běhám kolem Včelína a snažím se je plašit. Bohužel se mi je ale vyhnat příliš nedaří. Z jedné strany kormorány vyženu a na druhou si znovu sednou. Je to hrozná havěť,“ kroutil hlavou Smaženka.

S jeho vyjádřením souhlasil také jednatel APH Rybníky Hlohovec Otto Vaďura.

Početnější hejna

„Pokud si vzpomenu na loňský a předloňský rok, tak kormoránů na rybnících bylo kolem tří až čtyř set. Nedivím se rybářům, že se jim to nelíbí. Když se totiž člověk třeba v Břeclavi rozhodne být amatérský rybář, tak jej jen povolenka a podobné věci stojí zhruba tisíc korun ročně. Za tu tisícovku se potom nakupují ryby, aby je rybáři mohli chodit chytat. A jestliže jim ryby zlikvidují kormoráni, tak se nevidím, že rybáři řvou jako tygři,“ uvedl Vaďura a dodal, jak se na kormorány snaží vyzrát hlohovečtí rybníkáři.

„Nasadili jsme do rybníků ryby, které mají v průměru pětasedmdesát teka. To je v podstatě velikost, která je pro kormorána nedosažitelná. Samozřejmě jsou ale některé i menší a jiné větší. Protože jsou ve vodě i menší, tak vidím na ostrůvku u hlohoveckého rybníku dost ptáků. Zatím jich tam ale nejsou taková kvanta,“ popsal Vaďura s tím, že samozřejmě uplatňují také náhrady škod.

„Při jejich výpočtu se jako průměrná dávka, podle toho, co sežerou v zoologické zahradě, uvádí půl kila ryb na den pro jednoho kormorána. Ale není v tom započítaný počet ryb, které kormorán chytí, vysmeknou se mu a nakonec někde uhynou. To znamená, že sežere ze tří ryb třeba jednu. Ty dvě však záhy pojdou,“ poukázal na nepřesnost jednatel.

Jak doplnil, taková obrovská hejna kormoránů nepamatuje. „Když jsme začali v roce 1992, tak jsem nevěděl, jak kormorán vypadá. Pak se začali postupně objevovat. Dnes je jich na rybníku na jaře tři sta a na podzim rovnou pět set,“ zavzpomínal Vaďura.

Že kormoránů na Břeclavsku skutečně přibývá, potvrdil také ornitolog Josef Chytil.

„Jejich počty se na našem území mnohonásobně zvedly. Hnízdících párů je okolo pěti až šesti stovek v celé republice. To jsou dlouhodobě stabilní čísla. Každopádně se podstatně zvedly počty protahujících a zimujících kormoránů. Z těch protahujících samozřejmě nelze říct, kolik přesně. Jsou to ale desetitisíce ptáků. Na jižní Moravě jsou to potom hejna mající přes tisíc kusů,“ překvapil Chytil.

Vyvrátil však, že by byli tito ptáci přemnožení. „Nejsou přemnožení. To je nesmysl. Pokud je nějaký živočich přemnožený, tak potom nastává kolaps populace. Ta má nedostatek žrádla a spadne do minima. To ale skutečně není problém kormoránů,“ ubezpečil ornitolog.

Vysvětlil také, z jakého důvodu je jich na Břeclavsku tolik. „Proč je jich tolik? To je snadné. Mají spoustu žrádla. Díky rybářům mají u nás a na pobřeží Baltu, kde většina z nich hnízdí, prostřený stůl. V Baltu došlo ke zvýšení počtu malých ryb, hlavně sleďů, a kormoráni nemají problém vykrmit svoje mláďata. To vše způsobilo jejich podstatný nárůst,“ řekl Chytil.

IVA VALENTOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK