Tvrdonice v letošním roce slaví 750. výročí od první písemné zmínky o obci a jako vyvrcholení oslav tohoto jubilea přichystaly s tamním vinařstvím Čech jednodenní festival s názvem Slavíci na Podluží. Ten slibuje program plný známých jmen z hudebního i televizního světa zábavy. Brány tvrdonického národopisného areálu, v jehož přírodním amfiteátru se festival uskuteční, se otevřou zítra o půl čtvrté odpoledne.

Prvním vystupujícím bude kapela Fleret z Vizovic, která svou kombinací folklorních písní a řízného bigbítu zaujala i moravskou pěvkyni Jarmilu Šulákovou. Ta už se sestavou rockových „ogarů", jak je s oblibou tituluje, nejezdí. Pětičlenná kapela se Zdeňkem Hrachovým v čele však i po třiceti letech na pódiu patří mezi záruky zábavy. O tu se postará také následující program v šest hodin večer, který na živo představí populární televizní pořad Na stojáka.

Vystoupení baviče Lukáše Pavláska a šansoniérky Ester Kočičkové doplní i oblíbený Daniel Čech. Hodinu a půl na to už pódium obsadí jedna z hlavních hvězd festivalu vokální seskupení 4TET s pětašedesátiletým zpěvákem a tanečníkem Jiřím Kornem. Tenor Davida Uličníka, bas Dušana Kolára a druhý baryton Jiřího Škorpíka se dal v roce 2002 dohromady právě na popud prvního barytonu 4TETu Jiřího Korna.

Dvakrát Na stojáka

Po jednorázovém vystoupení, kdy čtveřice bez kapely ztvárnila skladbu How Deep Is Your Love od skupiny Bee Gees, už koncertuje bez přestání u nás i v zahraničí. Pěvecké výkony sestavy pravidelně doplňují i nepřehlédnutelné kostýmy a taneční choreografie všech zúčastněných.

Komu by první vstup zábavné show Na stojáka nestačil, dojde si na své i po deváté hodině večer. O půl jedenácté se však do středu zájmu opět vrátí hudba, a to právě se Zlatou slavicí, nositelkou Andělů, držitelkou Týtý a řady dalších ocenění Anetou Langerovou. Kytaristka a zpěvačka, která na sebe upozornila před deseti lety v prvním ročníku soutěže Česko hledá SuperStar, si dá v Tvrdonicích pauzu od nahrávání nového alba, na němž právě pracuje ve studiu.

Na rozdíl od posledního projektu Pár míst, který je komorním pojetím jejích skladeb se smyčcovým triem a klavírem, by měla zítra Langerová zahrát s říznější kytarovou verzí.

Závěr jednodenní oslavy bude v režii rockové kapely Five Live z Lanžhota a cimbálové muziky ve Slovácké chalupě. Nebude chybět ani degustace vín pořádajícího vinařství. Vstupenky za 370 korun pro dospělé a 150 korun pro mladé posluchače od deseti do patnácti let bude možné pořídit i přímo na místě. V areálu bude možné také zdarma stanovat.

Autor se zabývá kulturou