Aktuální mapa nakažených a vyléčených na jihu Moravy.Zdroj: Deník„Od středy se počet nemocných zvýšil o šest na 503 lidí. Dobrá zpráva však je, že se z nemoci covid-19 uzdravilo už 381 lidí, což je 76 procent,“ upřesnila ve čtvrtek večer epidemioložka Renata Ciupek, od té doby číslo o další dva pacienty narostlo. Podle ní je nejlepší situace na Znojemsku, kde hygienici evidovali 70 nakažených a 64 vyléčených, což je 91 procent pacientů. Koronaviru v kraji podlehlo 19 lidí.

Ze statistik hygieniků také lze vyčíst, že zatímco před týdnem byl denní přírůstek nakažených deset, v dalších dnech kolísal od jednoho do osmi nových pacientů. „Nově identifikované případy jsou přitom v naprosté většině z okruhu lidí, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu – tedy členové rodiny či spolubydlící. Už prakticky nezaznamenáváme případy v souvislosti s komunitním šířením infekce," pochvalovala si Ciupek.

Další dobrá zpráva podle ní je, že většina pacientů s onemocněním covid-19 nepotřebovala či nepotřebuje nemocniční péči. „Čtyřiaosmdesát procent, tedy 423 pacientů, se léčilo doma. Jednapadesát lidí bylo hospitalizováno na infekčním oddělení a 29 pacientů v jiném zdravotnickém zařízení," doplnila další čísla epidemioložka.

V celé republice evidovalo ministerstvo zdravotnictví k půl šesté večer 8330 lidí s covid-19. V nemocnici leží s koronavirem 217 pacientů a 292 lidí nemoci podlehlo. Zdravotníci pak od začátku pandemie otestovali skoro 335 tisíc lidí.