Staří lidé totiž patří podle odborníků při nákaze k nejohroženější skupině. „Zároveň mají i křehčí psychiku. Měli by nynější krizi spojenou s koronavirem vydržet a nepanikařit. Současně bych ale omezila nebo i na určitou dobu zrušila návštěvy v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných,“ uvedla primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Brno Radana Pařízková.

Zvážit návštěvu v těchto dnech doporučují rodinným příslušníkům například v G-centru v Mikulově na Břeclavsku. „Hygienická opatření dodržujeme standardně, jak jsme zvyklí. Dezinfekci také používáme neustále. S lidmi pochopitelně na téma koronaviru hovoříme. Někteří mají obavy, jiní jsou klidní a nad věcí,“ přiblížil ředitel centra Pavel Rous.

Omezené návštěvy platí i v Domově Hvězda ve Hvězdlicích na Vyškovsku. Týkají se lidí s respiračními onemocněními. Obavy z nákazy koronavirem zatím u starých lidí nezaznamenali pracovníci Domova pro seniory U lesíka ve Znojmě. Nikdo ze zaměstnanců nebyl v rizikových oblastech. Ve středu bude domov jednat o následném postupu, popřípadě omezení návštěv.

Za blízkými se příbuzní na návštěvu nedostanou v Léčebně dlouhodobě nemocných v Hustopečích na Břeclavsku. Už od propuknutí chřipkové epidemie tam totiž platí zákaz návštěv. Koronavirus na tom nic nemění.

Rozhodne rada

Bezpečnostní rada státu v pondělí doporučila návštěvy v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných omezit. Jejich plošný zákaz zatím nikdo nenařídil. „Ve středu bude další bezpečnostní rada kraje. Bude reagovat na aktuální situaci,“ uvedla v úterý krajská mluvčí Monika Brindzáková.

S hrozbou koronaviru se vyrovnávají i školy. Rektor Masarykovy univerzity v Brně rozhodl o dočasném přerušení výuky Univerzity třetího věku. „Opatření se týká přibližně tří tisíc důchodců, kteří jsou z pohledu nákazy a případných zdravotních komplikací ohroženou skupinou. Účastníky univerzity informujeme prostřednictvím sms a emailem,“ informovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Situaci v médiích sleduje i sedmaosmdesátiletý František Novák z pětitisícového Adamova na Blanensku. Ohrožený se necítí. „Daleko větší pravděpodobnost nákazy je podle mě ve velkých městech. Situaci tím nezlehčuji. Lidé, kteří chtějí jet do zahraničí, to nesmí brát na lehkou váhu a musí promyslet všechna rizika i s ohledem na ostatní,“ řekl důchodce.

Rady ohledně koronaviru
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.
Hygiena spočívá v důsledném mytí rukou a omezení kontaktů s nemocnými.
V případě teploty, kašle a potíží s dýcháním radí hygienici zůstat doma a telefonicky kontaktovat praktického lékaře.

Zdroj: KHS Brno