Jeden z dominantních domů na břeclavském náměstí dostal konečně po letech chátrání nový vzhled. Bývalá restaurace Koruna byla ve dvacátém století významným společenským centrem. Současní vietnamští majitelé z ní však nechali udělat obchod a hernu. Přitom první zmínky o budově pochází už z roku 1671, kdy v ní byl knížecí šenk.

Dům podle tajemníka břeclavské radnice Dalibora Neděli nikdy nepatřil městu. Přesto je velmi rád, že jeho majitelé dali objektu novou fasádu.

„Sám za sebe musím říct, že mi tam trochu chybí ta hospoda, která tam kdysi byla. Stejně jako Grand hotel patřila i Koruna ke koloritu Břeclavi. Ale podnikání se nedá dělat podle toho, co se komu líbí, ale co komu ekonomicky vychází,“ přiznal tajemník s tím, že náměstí díky opravě Koruny získalo jeden hezky opravený dům, který teď ještě více kontrastuje s nevzhlednými plechovými obchody vedle budovy.

Jak prozradila spolumajitelka Koruny, obchod s oblečením a obuví však v domě nadále zůstane. Žádné změny nepřipravují.

„Restauraci tam neplánujeme. Dům jsme museli opravit, protože nám to nařídil stavební úřad,“ vysvětlila Ngan Phan Thi.

To potvrdil i vedoucí Odboru stavebního řádu a územního plánování břeclavské radnice Ivan Sulovský.

„Důvodem nařízení opravy bylo, že z domu začala opadávat omítka. V zimě by se za ni mohla dostat voda, která by zmrzla. Pak by to mohlo i někoho vážně zranit. A už nás na to začali upozorňovat i sami lidé, že je to kolem domu nebezpečné,“ odůvodnil rozhodnutí úřadu Sulovský.

Jak dodal, spolupráce s majiteli Koruny byla dobrá. „Požadovali jsme od nich předložení návrhu na řešení barevnosti fasády. Najali si kvůli tomu dokonce projektanta. Během pár týdnů to bylo vyřízené,“ ocenil jejich snahu. A protože není dům památkově chráněný, je rád, že se nakonec bez obtíží domluvili.

Břeclavská historička Alena Káňová je z toho, že je v Koruně obchod s oblečením, zklamaná.

„Je to škoda. Může být totiž kdekoliv a ne právě v historickém objektu. Máme jich tady velmi málo,“ hodnotila současný stav a připomněla, že pro kulturní a společenský život byla Koruna významná hlavně v šedesátých letech minulého století.

„Generace našich rodičů tam chodily na čaje a za zábavou. Za první republiky se tam odehrávala loutkářská a divadelní představení a konaly se tam také taneční akce,“ dodala.

Dalibor Neděla prozradil, že radnice v současné době vyjednává o odkupu pozemků vedle Koruny, kde stojí právě několik plechových stánků.

„Věříme, že se nám podaří získat dotace na zateplení městského úřadu. Pak už by vypadala hezky i tato budova a stánky by byly jediným vředem náměstí. Takže bychom rádi změnili i to,“ uvedl.