Místo pokuty si strážník řekne o pětistovku s tím, že provinění přehlédne. Chce úplatek. Nebo naopak. Role nabízejících se prohodí a oshovívavost žádá člověk za volantem.

Podobné případy mají z Břeclavi definitivně zmizet. V nejbližších dnech či týdnech vznikne kvůli korupčním případům z ulice, ale i z úřadů či radnice například speciální e-mailová schránka.

„Připojujeme se k iniciativě Města a obce bez korupce. Zřídíme proto protikorupční mail, který bude směřován na mě a zároveń vedoucího interního auditu, aby nevznikaly pochybnosti, že podání filtruji,“ řekl břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Vzniknout by měl také kodex etiky Města Břeclavi. Dokumenty už se podle Ryšavého zabývají radní. „Chceme jednoduchou a přehlednou formou informovat lidi o konkrétních protikorupčních krocích, které děláme a plánujeme,“ vzkázal starosta.

Radní se zaměří zejména na řešení škod způsobených na městském majetku, otevřené rozhodování zástupců města, objektivitu radničních médií, předcházení střetu zájmu zastupitelů či transparentní uzavírání smluv.

Minikamery

Opatření se dotknou rovněž strážníků. Ať už by si návrh na úplatek vyslechli oni, nebo ho naopak žádali, k ohlášení problému má sloužit e-mail.

„V současné době jsme vybaveni minikamerami, které jsme povinni používat při řešení prakticky každého protiprávního jednání. Někteří pachatelé se samozřejmě snaží smlouvat o výši nebo odpuštění pokuty, ale po taktním upozornění na záznamové zařízení problém s případnou nabídkou úplatku odpadá,“ uvedl zástupce velitele Libor Büchler.

Přesto, pokud se v e–mailu zpráva objeví, začne podle Ryšavého vyšetřování. Bez prodlev. „Bude třeba zjistit, co se opravdu stalo. Záznam z kamer ale chrání zároveň strážníka i občana,“ tvrdí Ryšavý.

Ačkoliv elektronická pošta nabízí výhodu anonymity, Büchler obavy z falešných nařčení kvůli pomstám za pokuty odmítá. „Pokud totiž bude chtít kdokoliv strážníka obvinit z korupce, tak to stejně udělá, a je jedno jaké formy využije,“ myslí si Büchler.

Z boje proti korupci se mezi politiky stalo oblíbené volební heslo. Zda však nejde jen o líbivé heslo, zkontrolují v Břeclavi zástupci občanského sdružení Oživení, které iniciativu Města a obce bez korupce založilo.

„V příštím roce se pustíme do hodnocení. Bude to spíše přepadovka. Hodnocená radnice dostane vysvědčení se známkou jako ve škole,“ sdělil Martin Kameník z Oživení.

Jak v hodnocení dopadne břeclavská radnice, lidé zjistí na webových stránkách pořádajícího sdružení. „Pokud město dostane pětku, žádné sankce nedostane. Ani ho z mapy protikorupčně zaměřených měst nevyloučíme. Nejsme soudci. Dáme spíše doporučení, na čem zapracovat,“ dodal Kameník.