Hasiči v Mikulově snad v nejbližších letech změní své útočiště. Projekt nové stanice profesionálních hasičů už je na světě. Město pro ni vyčlenilo pozemek, který převedlo na Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Teď už schází jen „drobnost“ – sehnat čtyřicet miliónů korun a může se začít stavět. Jenže hasiči šetří, na nové projekty nejsou peníze.

„Potřebujeme moderní stanici na periferii. Roste nám tu turistický ruch, záchranáři se nemůžou půl hodiny motat po městě. Proto jsme vyčlenili pozemek u lávky v ulici Dvacátého osmého října, mezi nádražím a silnicí dvaapadesát,“ upřesnil mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Jenže náklady na vybudování nové požární stanice jsou obrovské, čítají čtyřicet miliónů. „Udělám všechno pro to, abych je během následujících čtyř let sehnal. Samozřejmě čím dříve, tím lépe,“ slíbil starosta.

Jak Koštial říká, během své kariéry vysvětloval nutnost vybudování nové požární stanice asi pěti náměstkům a minimálně dvěma ministrům. potřebné peníze se přesto zatím nepodařilo získat.

Hasiči musí šetřit

„V turistické sezóně město natolik atakují návštěvníci, že je pro hasiče téměř nemožné dostat se na hlavní tah. Turistický ruch nám přináší i negativa, jako je více havárií právě na cestě mezi Mikulovem a Pohořelicemi,“ poznamenal starosta, jehož cílem je sehnat potřebné peníze na stanici v následujících čtyřech letech.

Hasiči zatím museli z projektu vycouvat. Donutily je k tomu úspory. „Stavba nové stanice v nejbližších minimálně dvou letech není reálná. Hledáme rezervy, kde ušetřit, aby se nemusely zavírat stanice a neomezil se provoz,“ poznamenal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Stávající sídlo mikulovských profesionálních hasičů je v památkově chráněné budově, která vznikla za první republiky. „V té době měla jistě vynikající parametry. Po druhé světové válce v ní byli opět hasiči a v osmdesátých letech prodělala dostavbu garáží, opravu fasády a rekonstrukci elektriky,“ tlumočí vzpomínky pamětníků velitel mikulovských hasičů Emanuel Vašíček.

V současně době však podle něj budova neodpovídá technickým ani hygienickým požadavkům na požární stanici. Souhlasí s ním i mikulovský starosta Rostislav Koštial.

„Budova si prostě zaslouží rekonstrukci. Nemůžeme ji však rekonstruovat jako požární stanici, protože nevyhovuje ani její geografické umístění,“ poznamenal Koštial s tím, že není dlouhodobě udržitelné, aby hasiči vyjížděli k zásahům z centra. Přichystaný pozemek u silnice R52 je pro jejich účely mnohem vhodnější a strategičtější mís­to.

V souvislosti s plánovaným napojením na rakouskou komunikaci A5 už se uskutečnila i jednání o mezinárodní spolupráci s rakouskými záchranáři, kteří mají nejbližší velkou stanici až v Mistelbachu.

JIŘÍ ŠEVČÍK
DANA SMRČKOVÁ