Mít v nové sportovní hale posilovnu, saunu, kurty na squash či badminton? Nebo postavit dvě dráhy na bowling? O tom teď mohou hlasovat obyvatelé Kostic na obecních internetových stránkách.

„Bude to sportovní objekt. Letos chceme vytvořit studii, příští rok projekt a v roce 2013 by mohla stavba stát. Vyslyšeli jsme tak prosby obyvatel Kostic a navíc jsme měli postavení sportovního zařízení i v našem volebním programu,“ vysvětlila důvod, proč se v Kosticích rozhodli pro další podporu sportu, tamní starostka Anna Bradávková.

Objekt, jak tomu v Kosticích říkají, bude podle plánu stát v areálu, kde už dnes Kostičtí využívají tenisové kurty a dětské hřiště. „Chceme tam mít bowlingové dráhy, kurty na squash, stolní tenis. Spíš to tedy bude pro mládež a dospělé. Protože mladí nám tady posedávají po lavičkách a na zastávkách a my je musíme nějak zabavit,“ netajila se jedním z cílů projektu. Zastupitelé a členové spolků a organizací v obci mají teď za úkol do poloviny července posbírat hlasy lidí, aby zjistili, jak sportovní halu nejlépe využít.

Hlasy pro i proti

„Sportovní hala, vířivka, u toho kavárna s malou zahrádkou, dětským koutkem, nějakým tím vinařským infocentrem. To se mi líbí.. Ale nevím, jestli by se na to všechno sehnaly peníze a jestli to pro obec s osmnácti sty obyvateli má smysl,“ zamyslel se na stránkách obce Milan Rozsypal.

A těch, kteří by uvítali v nové hale třeba bazének nebo vyžití pro rodiče s dětmi, je v obci ještě mnohem více. Najdou se však ale i pochybovači, kteří by raději peníze dali jinam.

„Namísto investic do takových projektů, jako je sportovní hala, je nutné dávat peníze do vzdělání dětí, a to už od mala. Vybavit školu pořádnými moderními pomůckami, platit dobře zkušené učitele, dát dětem možnost poznání jiných kultur, jazykových prostředí. Je to ovšem práce zdlouhavá, komplexní a velmi náročná, jejíž výsledky se za jedno volební období projeví jenom těžko,“ nesouhlasí na webu Jan Ivičič.

Co se týče peněz, zatím obec nemá ani korunu. „V každém případě chceme zažádat o dotaci. O penězích z Evropské unie jsme zatím ještě nemluvili, uvidíme, jak to bude,“ přiznala Bradávková s tím, že teď mají Kostice tři roky na to, aby případně dokázaly něco našetřit z obecního rozpočtu. „Kdyby dotace nevyšly, využijeme nejspíše mimořádné příjmy obce. Nechceme primárně rozprodávat pozemky, jen pokud o některé bude zájem,“ uvedla.

„Že se objevily i negativní hlasy, víme. Ale je to názor jednoho člověka, my se rozhodně přikloníme k většině. Lidé si myslí, že bychom něco takového měli mít. A zastupitelé souhlasí,“ dodala starostka Bradávková.