„Dotaci dáváme kvůli tomu, abychom jakousi oklikou měli na provozovatele klíč k zabezpečení služeb v takovém rozsahu, aby bylo méně stížností na provoz koupaliště než v minulosti,“ snažil se vysvětlit břeclavský místostarosta Pavel Dominik.

„Pan Janík byl dříve hluboce v mínusu. Dotahoval to z provozu bufetu. Proto letos požádal o dotaci, jak ji poskytují koupalištím i jiná města,“ doplnil Antonín Vaculík z břeclavského odboru školství, kultury, mládeže a sportu.

Dvousettisícová dotace se podle Vaculíka městu vrátí ve stejně vysokém nájemném. „A to i když bude sezóna špatná,“ zdůraznil úředník s tím, že Janík si dosud zabezpečoval na letním koupališti všechno sám.

Problémy s vodou

Lidovecký zastupitel Richard Zemánek při projednávání dotace nadnesl otázku, proč se břeclavské letní koupaliště zůstalo přes panující vedro jedenáctého června zavřené.

„Těm, co tam stáli, bylo oznámeno, že tam není plavčík. Měli bychom se zamyslet nad tím, zda dotace, které poskytujeme, padají na úrodnou půdu a jsou dobře vynaloženy, když v tak parných dnech není otevřeno kvůli takové banální záležitosti,“ poukázal Zemánek.

Břeclavský starosta Dymo Piškula se snažil vysvětlit, že brána koupaliště zůstala uzavřená z jiného důvodu. „Máme neustále jeden problém. Koupaliště je napájeno vodou z Dyje. Ta je však neustále na sto padesáti kubících a je velmi znečištěná. Filtrace pak nezvládá vodu čistit. Vedoucí odboru školství proto rozhodla, že koupaliště otevřeno nebude. S takovou vodou by to nebylo správné,“ vysvětlil Piškula.

Zemánka však toto vysvětlení neuspokojilo. „Je to takový Kocourkov. To, že nebyl k dispozici plavčík, je pro mě stejně závazná informace, jako že nebylo možné napustit vodu z alternativních zdrojů. Provozovatel je přeci schopný to vyhodnotit tak, aby byl na takovou situaci připravený,“ argumentoval.

Podpořili krytý bazén

S podporou dalších zastupitelů pak docílil toho, že město dvě stě tisíc korun na letní koupaliště soukromníkovi neuvolní. Naopak dotaci na provoz krytého bazénu, který Janík rovněž provozuje, zastupitelé odhlasovali bez problémů.