Stížnosti, hrubost. nekvalitní zázemí. Obyvatelé Břeclavi čím dál více volají po změně provozovatele tamního koupaliště a také po modernizaci. Skupina na internetové sociální síti Facebook nazvaná Za lepší koupák v Břeclavi už má téměř devět set padesát fanoušků. I proto uvažují někteří představitelé kandidujících politických stran ve městě, že se musí situace změnit.

„Stránka na Facebooku je naše práce. Myslíme si, že by město mělo přestat utrácet peníze za natírání zámku na bílo či za reklamu a mělo by se s koupalištěm něco udělat. Nevím, jestli by to bylo třeba formou úvěru, protože peněz bude potřeba hodně,“ objasnil kandidát na břeclavského starostu z ODS Aleš Nešpor.

Pod veřejnou správu

Podle něj by možná radnice získala peníze i z evropských dotací. „Standardem by měl být nerezový bazén, jsou tam problémy i s technologiemi. Tam budou potřeba peníze. Vím, že si současný provozovatel stěžuje, že se ztrácí voda, ale vytrhaná tráva na hřišti, špinavá voda či papírky, to je jeho odpovědnost,“ zamyslel se Nešpor s tím, že by v Břeclavi nemusel vyrůst nový aquapark. Spíš by se měl napravit současný stav. Hlavně proto, aby Břeclavané nemuseli jezdit za koupáním do Hodonína případně rakouského Rabensburgu.

S tím souhlasí i jednička na břeclavské kandidátce ČSSD Oldřich Ryšavý.

„Koupaliště je bezesporu veřejná služba, kde asi nemůžeme očekávat nějaký výrazný zisk. Myslím si proto, že by koupaliště měl zajišťovat veřejný poskytovatel, tedy město. Situace už asi i nazrála k tomu, aby jej zpátky převzala Tereza a začala koupaliště řádně provozovat,“ byl přesvědčený Ryšavý.

Jak dodal, pokud by areál a třeba i krytý bazén opět získala pod svou správu městská příspěvková organizace Tereza, která se stará o zimní stadion, byl by to první krok k tomu, aby mohli v budoucnu uvažovat i o nutné opravě.

Úkol pro nové vedení

„Smlouvu s provozovatelem koupaliště má město podepsanou do roku 2013. Zatím jsme se změnou hlouběji nezabývali, udělali jsme letos několik kontrol. Nějaké nedostatky jsme se po domluvě snažili odstranit,“ uvedl břeclavský starosta Dymo Piškula. Otázkou změny či opravy se prý bude zabývat až nové vedení města.

Jeho kolega a lídr Pro Regionu v nadcházejících komunálních volbách Zdeněk Petr je také přesvědčený, že bude potřeba koupaliště opravit.

„Břeclavské koupaliště si už říká o nějaké zásadnější zlepšení. Potřebuje zásah do technologií, vzhledu i nabídky služeb. Otázka úvěru je dost nepříjemná, ale umím si představit, že pokud bude potřeba něco zásadního v Břeclavi udělat a město nebude mít jinou možnost, úvěr si vezme,“ sdělil Petr a nevyloučil, že by peníze třeba mohly jít právě i na koupaliště.

O budoucnosti však i podle jeho slov rozhodne až nové vedení města. „Určitě to bude předmětem několika jednání, jak dál koupaliště provozovat. Jestli to nechat soukromníkovi nebo to město převezme zpátky. Je to otázka technická i ekonomická,“ souhlasil s Piškulou.

ANKETA: Jste spokojení s břeclavským koupalištěm?

Květa Hermannová
11 let, žačka
Moc spokojená s břeclavským koupalištěm nejsem. Vadí mi, že tam chodí Romové a dělají nepořádek. Na koupaliště skoro nechodím. Jinak voda je dobrá.

Petr Procházka
16 let, student
Bydlím v Týnci, ale mnohem raději jezdím na koupaliště do Hodonína. Je to tam sice dražší, ale nabízí zajímavé atrakce. Určitě by město mělo dát peníze na opravu.

Ivona Ostřížková
27 let, na mateřské
Já se na koupališti vůbec nekoupu. Máme doma bazén, takže když už se jdu vykoupat, tak jedině tam. Co ale vím, moji známí raději jezdí do Rakouska.

Michaela Hostinská
24 let, nezaměstnaná
Na břeclavské koupaliště nechodím. Kvůli Romům. Pokud by město vystavělo aquapark, bylo by to určitě fajn, ale nevím,jestli by se něco změnilo.

(ewi, ast)