Město Břeclav tlačí Zdeňka Janíka ke zdi. Poté, co se s dlouholetým nájemcem městského koupaliště nedohodlo na podmínkách předčasného ukončení smlouvy, chce, aby venkovní areál vodních radovánek i letos otevřel pro veřejnost. Prvního června. Podle Janíka to není problém. Vedení radnice však tvrdí, že poslední kontrola ukázala, že příprava na sezonu není dostatečná.

„Pan Janík nás neustále ujišťuje, že letní koupaliště otevře svoje brány prvního června. Před více než týdnem jsme na koupaliště poslali kontrolu. Příprava na sezonu se nám však nezdála adekvátní. Zkrátka se tam vůbec nic neděje. On ale tvrdí, že všechno stihne,“ uvedl břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Ten také potvrdil, že na adresu provozovatele koupaliště už doputoval i dopis, v němž stojí, že s jeho přípravou na letní sezonu není město spokojené. „Píšeme tam také, že naše představa přípravy se od té jeho trošku liší,“ sdělil Parolek a ubezpečil, že do otevření se na koupaliště kontroloři ještě minimálně jednou vypraví.

Podle Janíka však k obavám město ani návštěvníci koupaliště žádný důvod nemají. „Přípravy jsou v plném proudu. Prvního června otevřeme. O novinkách bych se nerad bavil, s městem stále jednáme. Já jsem prostě slíbil, že bazén připravím. To je vše,“ řekl provozovatel. Ten se o koupaliště stará už sedm let a nájemní smlouvu s městem má uzavřenou až do roku 2013.

Jak Parolek poznamenal, radnice se však připravuje i na variantu, že se Janíkovi do plánovaného termínu koupaliště připravit nepodaří. A neotevře jej včas. „V tom případě by se jednalo o porušení smlouvy o pronájmu, od které bychom tedy mohli odstoupit. Provoz bychom v takovém případě museli zajistit sami. I na tuto možnost jsme připravení. Koupaliště jsme se rozhodli spravovat jiným způsobem, takže máme i jiné scénáře a jiné varianty,“ uvedl místostarosta, podle nějž jsou vztahy mezi městem a provozovatelem koupaliště stále napjaté.

Nejistotu neskrýval ani tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka. „Nájemce tvrdí, že dělá vše pro to, aby sezonu na letním koupališti zahájil. Chci věřit tomu, že tomu tak skutečně je. Pokud se nedohodneme jinak, má smlouvu, která platí. Snad dodrží závazky, které mu z ní vyplývají,“ doufal. „Je zájmem města, aby koupaliště bylo funkční a v provozu. V tom je shoda. A pravdou je, že čas se krátí,“ upozornil Opálka.

Po sedmi letech, co koupaliště provozoval Zdeněk Janík, se břeclavská radnice odhodlala k radikálnímu řezu. Mnohaletý pronájem soukromému provozovateli by měl skončit a o koupaliště by se měla znovu starat příspěvková organizace města Tereza. Jako před lety. Důvodem je nespokojená veřejnost.

Na nevalnou úroveň koupaliště v porovnání například se zmodernizovaným areálem letního koupaliště v Hodoníně si začali nejen návštěvníci z Břeclavi stěžovat zejména v uplynulém roce. Na sociální síti Facebook se dokonce objevila skupina s názvem Za lepší koupák v Břeclavi.

IVA VALENTOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK