Vedení města počítá se zahájením koupací sezony s posledním školním dnem. Tedy 30. června. Návštěvníky láká hned na několik novinek.

Jednou z nich bude hřiště na plážový volejbal, které v těchto dnech vzniká na místě nevyužívaných tenisových kurtů v blízkosti koupaliště. Chybět nemá ani dětské hřiště a v plánu je i fotovoltaika, jež má pomoci snížit náklady na provoz. V přípravě je pak i ohřev vody, od kterého si radnice slibuje prodloužení koupací sezony.

UV boosting je průkopnická francouzská technologie, která má pomoci ochránit vinice před mrazem, suchem a chorobami. Díky ultrafialovým paprskům. V Česku ji jako první testuje vinařství Habánské sklepy.
VIDEO: Zabiják pomáhá vinici. UV záření dává rostlině šok, testují ho u Mikulova

Porucha z loňského května je tak podle všeho zažehnaná. Tehdy podzemní strojovnu, v níž se nachází technologie a řídící rozvaděč koupaliště, zatopila voda.

„Těší nás, že se nám po té nešťastné události, kdy muselo být koupaliště uzavřené, povede opět otevřít. Oprava se vydařila a technologie fungují, jak mají,“ okomentovala pro Deník starostka města Jitka Sobotková.

Obrovské potíže loni Mikulovským na koupališti způsobila porucha části oběhového čerpadla, která je potřebná pro odvodnění. „Vzhledem k tomu, že projekt vůbec neřešil zabezpečovací systém či jakoukoliv signalizaci nastupující hladiny vody v podzemní strojovně, nemohla obsluha poruchu včas odhalit, a zabránit tak zatopení celé strojovny,“ uvedl k události tehdejší mluvčí mikulovské radnice Dominik Ryšánek.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

K tomu, kdo je viníkem havárie, se vedení města odmítlo vyjádřit. „Čí je to chyba? K tomu se teď vyjadřovat nechceme. Naší prioritou bylo, abychom dali koupaliště do pořádku a zprovoznili ho. Aby bylo vše zabezpečené, bezpečné a fungovalo, jak má. Od ledna jsme vedli intenzivní jednání jak se zhotovitelem, tak s projektantem. Zásadní pro nás bylo, aby se letos lidé v Mikulově vykoupali. A podařilo se,“ zdůraznila starostka s tím, že část technologie bylo třeba zcela vyměnit. Kolik peněz museli Mikulovští vydat navíc, však neprozradila.