Státu za ni Velkoněmčičtí zaplatili přes 6,7 milionu korun. Místostarosta Pavel Nápravník uvedl, že nejprve bude nutný stavebně-historický průzkum. „Musíme zjistit, v jaké kondici vůbec je. A také z jakého důvodu se v jedné části zbortila část stropu,“ sdělil Deníku Rovnost. Následovat má zabezpečení a jednání s památkáři o dalším osudu.

Radost z toho, že se se zámkem v sousedství kostela, kašny, hodového sóla a vyhledávaného Furchova mlýna konečně něco začne dít, mají i místní. „Paráda. Už jsem přestával doufat, že k tomu někdy dojde,“ okomentoval ve veřejné skupině Zprávičky z Velkých Němčic kupříkladu Milan Smetana.

A další se přidávali. „Konečně se to pohne. Doufám, že k lepšímu,“ věří zase Karel Žáček.

Jaké využití bude památkově chráněná stavba v centru obce mít, zastupitelé teprve projednají. „Nemáme určenou definitivní podobu, přestože se diskuze vedou už roky od dob, kdy jsme se snažili ještě získat ji bezúplatným převodem. Přikláním se k tomu, aby se sem přestěhoval obecní úřad, knihovna, obřadní sál, případně aby se tady nacházela vinotéka, galerie či malé infocentrum. Zkrátka aby zde bylo kulturně společenské centrum Velkých Němčic,“ nechal se slyšet Nápravník.

Klubovny a prostory pro zájmové spolky by podle něj mohly zůstat ve stávajících prostorách úřadu městyse. „V minulosti padaly i jiné návrhy, kupříkladu o přebudování na penzion pro starší občany. Umístění zámku pro toto ale z mého pohledu není úplně šťastné, ani budova k tomu není vhodná,“ je přesvědčený se místostarosta.

Zástupce Velkých Němčic čekají v souvislosti se záchranou stavby značné investice. „S tím jsme do toho ale šli. Jsme rádi, že budova nebude dál chátrat. Není na ni pěkný pohled a každým dnem se její stav zhoršuje. Opět chceme ze zámku udělat ozdobu Němčic. Zaslouží si to,“ zdůraznil Nápravník.

HISTORIE ZÁMKU VE VELKÝCH NĚMČICÍCH
- Zámek byl původně pozdně gotickou tvrzí. První zmínka o ní se ve Velkých Němčicích objevila v roce 1496.
- Součástí rozsáhlého komplexu bylo původně i hospodářské zázemí, park a kaple. Ty však zanikly.
- Po roce 1550 nechal zpustlou tvrz přestavět v renesanční sídlo Zikmund Heldt z Kementu.
- Zámek dokončil až v osmdesátých letech šestnáctého století Tas Meziříčský z Lomnice.
- Za třicetileté války sídlo vyhořelo. V letech 1626 až 1642 prošlo obnovou.
- Od roku 1774 patřil zámek Dietrichštejnům. Později začal chátrat.
- Po roce 1918 připadl státu a byl přestavěný na byty.
- Od roku 1948 až do roku 1990 sloužil zámek jako škola. Později byl v pronájmu soukromých subjektů.
- Získat budovu do vlastnictví městyse chtěl už porevoluční starosta Ladislav Frank.
- Zámek je od roku 2006 památkově chráněný.