V hustopečském Centru volného času jako by se ale zastavil čas. Tam většina cen zůstala na stejné výši jako před Novým rokem. Možná i proto mají nevíc přihlášených dětí za posledních pět let.

„Nezdražovali jsme kroužky ani kino. Všechno zůstalo při starém. U kina navíc minimální cenu vstupného určuje distribuční firma, takže to nezáleží až tak na nás,“ uvedl ředitel Centra volného času v Hustopečích Bořivoj Švásta.

Jak řekl, kurzovné zájmových koužků určovali pracovníci centra na začátku školního roku. Proto podle jeho slov zůstane stejné minimálně do června.
„Pak se uvidí, jestli budeme muset ceny trošku upravit nebo ne. Pro děti a mládež nabízíme spoustu sportovních i estetických kroužků, seminářů, sportovních i společenských akcí. Teď právě připravujeme už i letní tábory. Ani ty by neměly být letos dražší než v přechozích letech,“ sdělil Švásta.

Také hustopečská knihovna se zatím snaží držet půjčovné co nejníže. Za roční členství tak dospělí čtenáři zaplatí sto korun, děti do patnácti let, studenti, důchodci do sedmdesáti let, ženy v domácnosti a nezaměstnaní pak sedmdesát korun. Důchodci nad sedmdesát let si mohou všechny knihy půjčovat zdarma.

„V knihovně jsme ceny po několika letech upravovali už loni. Teď jsme uvažovali, že bychom zdražili náklady na poštovné, když si čtenáři objednají titul z jiné knihovny. Nakonec jsme to ale zamítli a nechali tak. Myslím, že navýšení výdajů snad nebude tak hrozné, abychom to z rozpočtu neutáhli,“ zauvažoval vedoucí hustopečského Centra celoživotního vzdělávání, kde knihovna sídlí, Dušan Průdek.

Přiznal ale, že kurzy němčiny dražší budou. „Lektor němčiny u nás pracuje na živnostenský list, takže teď bude muset platit vyšší odvody. To jsme samozřejmě museli respektovat,“ řekl Průdek.

Na rozdíl od jiných jihomoravských měst, kde si lidé musejí od letoška za sportování připlatit, se hustopečská sportoviště drží stále ve stejné cenové hladině.

„Vůbec žádné zdražování neplánujeme. Ceny za všechna sportovní zařízení v Hustopečích zůstávají stejné. Myslím si, že lidé, kteří jsou zvyklí chodit sportovat častěji, by to už jinak neutáhli. Proto lepší někdo za nižší cenu než nikdo za vyšší,“ domnívá se ředitel Sportovních zařízení města Alois Lejska.

Kolik stojí volný čas v Hustopečích?

Centrum volného času – Pavučina
Kondiční cvičení pro ženy – 30 Kč/lekce
Odpočinkové zdravotní cvičení – 20 Kč/lekce
Karate Goju Ryu – 100 Kč/měsíc
Břišní tance – 70 Kč/ lekce
Kurz síťování, tkaní na karetkách – 250 Kč/den
Kurz pletení ošatek z pedigu – 350 Kč/den


Knihovna
Pracující – 100 Kč/rok, ostatní – 70 Kč/rok, nad 70 let – zdarma


Centrum celoživotního vzdělávání
Angličtina pro začátečníky – 2500 Kč/54 hodin
Mateřské centrum Cipísek – 200 Kč/rodina/rok


Sportovní zařízení
Krytý bazén – dospělí – 30 Kč/hodina, děti do 1O let 25 Kč/hodina
Posilovna – 35 Kč/vstup
Sauna – dospělí – 90 Kč/hodina, děti – 50 Kč/hodina
Plážový volejbal – 100 Kč/hodina/kurt
Hokejbal – neregistrovaná družstva – 200 Kč/hodina