„Kozí hrádek byl oblíbeným rekreačním místem už na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Tehdy se o jeho údržbu staral Okrašlovací spolek Mikulova. Od té doby se s ním téměř nehnulo,“ popisuje vedoucí odboru životního prostředí mikulovské radnice Jan Hluchý.

Podle jeho slov se proto radnice rozhodla celé okolí hrádku zrekonstruovat podle projektu, na kterém se podíleli studenti Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. „S pracemi jsme začali už loni v listopadu. Upravujeme stezky, chodníky, výhledy, likvidujeme přestárlé a nevhodné dřeviny, vysazujeme nové. Všechno musí zapadat do krajiny, nic nesmí vypadat uměle,“ vysvětluje.

Podle projektu mají na Kozím hrádku vyrůst také lavičky, možná i stánek s občerstvením. „Právě teď pracovníci dokončují terénní úpravy, dodělávají stezky, budují opěrná stanoviště, odpočívadla, instalují zábradlí a odpadkové koše,“ vyjmenovává Hluchý.

Než dodavatelská firma celé dílo předá na konci května městu, mají turisté a zvědavci vstup na staveniště zakázaný. „Všude jsou cedule se zákazem vstupu, protože mnoho vyhlídek ještě není zabezpečených,“ snaží se přiblížit Hluchý. Bývalá dělostřelecká tvrz totiž nabízí návštěvníkům kouzelný výhled na celé město i Přírodní rezervaci Pálava. Není proto divu, že je vyhledávaným cílem jak místních, tak i turistů, kterých každým rokem přibývá.

„Už také vysazujeme stromy a solitéry. Chceme vyzvednout hlavně původní flóru,“ dodává Hluchý. Rozsáhlá rekonstrukce přijde město na necelých pět milionů korun. Osmdesát procent z celkové sumy se Mikulovským podařilo získat z dotací Evropské unie.