Po Břeclavi jezdí auta bez předních registračních značek. Je mezi nimi i služební auto Břeclavského deníku. Majitelé čekají na nové značky, tu původní jim totiž někdo ukradl. Zároveň se třesou, aby jim u dveří nezazvonila policie, že z benzínky prchli bez zaplacení. Nebo že je radar změřil při zběsilé jízdě.

„Máme několik takových zkušeností, že někdo natankuje, odjede a policie pak zjistí, že značka k automobilu vůbec nepatřila. Podkladem je natočený záznam, který policii pokaždé předáme,“ řekl zaměstnanec benzínky v Podivíně Alexandr Čapka.

Natankujte plnou

Fígl vychytralých podvodníků spočívá v tom, že většina čerpacích stanic zachycuje auto kamerou zepředu. „Měli jsme tady asi šest takových odjezdů bez zaplacení se škodou do patnácti set korun. My jsme ale malá benzinka, na těch větších se to, myslím si, děje prakticky denně,“ vyjádřil svůj názor Čapka.

Že k takovým případům zneužití skutečně dochází, potvrdili i zaměstnanci dalších čerpacích stanic na Břeclavsku. A také břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Příliš konkrétní být ale nechtěla, protože se bojí, že by to mohlo některým vykukům posloužit jako návod.

„Ukradenou značku použijí například k tomu, že si natankují a odjedou bez placení. A na kameře zůstane falešná registrační značka. Nebo to někteří dělají i kvůli radaru,“ naznačila s tím, že podle jejích informací ale těchto případů nijak nepřibývá.

„Za uplynulý rok máme nahlášeno čtyřiašedesát chybějících registračních značek. Největší nárůst jsme zaznamenali v říjnu, kdy jich bylo dvanáct. Jinak jsou to v průměru asi čtyři měsíčně,“ upřesnila počet zmizelých registračních značek na Břeclavsku policejní mluvčí.

Čísla z břeclavské radnice jsou ovšem podstatně vyšší. Je to dáno tím, že ne každý nahlásí ztrátu značky na policii. „Od prvního dubna nám zatím lidé oznámili dvanáct odcizených registračních značek. Loni jich za stejné období bylo šestnáct. O nárůstu se tedy hovořit nedá. Podle kolegyň je to každý měsíc podobné,“ přiblížil stabilní trend mizejících značek vedoucí odboru správních věcí a dopravy Miroslav Čapka.

Podle vedoucího břeclavského dopravního inspektorátu Jiřího Macha je ale počet případů i tak alarmující. „Chybějících značek je poměrně hodně. A různí lidé je zneužívají různě,“ konstatoval.

Jak přiznal, to je také jeden z důvodů, proč policisté z Břeclavi využívají fotografií dopravních přestupků spíše výjimečně. „Pokud to jen trochu jde, snažíme se řešit všechny případy na místě. Hlavně co se týče rychlosti. Zasílání fotografií nevidím jako příliš vhodné,“ potvrdil Mach.

Řidičům bez ukradené značky paradoxně hrozí pokuta až do deseti tisíc korun. Nebo i odebrání řidičského oprávnění. „Každou ztrátu značky je dobré nahlásit na policii. Určitě je bezpečnější mít ji přišroubovanou, než když se dá jen jednoduše vyloupnout,“ poradil.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK