Po příchodu do areálu vítá návštěvníky hned několik stánků vinařů z Krumvíře, Zaječí, Milotic či Moravského Žižkova. „Vína jsou vynikající, ale v takovém horkém počasí mě moc neosvěží. Možná si udělám střik,“ směje se třeba Petr Michálek. Cinkání skleniček ale najednou přehluší líbivé tóny cimbálu, basy a houslí. To se do hraní pustila Cimbálová muzika Primáš, která doprovází Mužský sbor z Krumvíře a Dobrý ročník z Velkých Bílovic. Vzduchem se přitom line lahodná vůně grilovaných specialit.

Po pořádném posilnění se všichni vydávají pomalými kroky do blízkého amfiteátru, kde hledají místo s nejlepším výhledem. Na pódium už pomalu přichází moderátorka Magdalena Múčková a slavnostně zahajuje letošní festival. „Všechny vás tu srdečně vítám,“ pronáší úvodní slova a představuje první vystupující, Sbor ze Základní umělecké školy z Klobouk u Brna. „Měla jsem galána, až na druhém konci, než sa on k nám doťápal, snědli ho brablenci,“ zní slova humorné lidové písničky v podání cimbálistky.

Za bujarého potlesku diváků sbor střídají soutěžící o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku za Hanácké Slovácko. Výskoky mladých mužů v kroji sleduje třeba Břeclavanka Kristina Novotná. „Dívá se na to moc pěkně,“ směje se divačka, které svítí do tváře zapadající slunce.