Poničené silnice druhých a třetích tříd na Břeclavsku se dočkají opravy. Jihomoravský kraj chce totiž do konce programovacího období Evropské unie, tedy do roku 2013, získat z evropských fondů téměř jeden a půl miliardy korun. Na Břeclavsku se to dotkne hned sedmi úseků.

Na novou silnici se konečně mohou těšit obyvatelé Bulhar. Tam po opravách kanalizace jezdí lidé doslova jako po tankodromu. „Jsme samozřejmě rádi, že se dostane i na silnici v Bulharech. Ale co mám informace, mělo by to být až tak za tři roky. Je ale dobře, že s námi vůbec počítají a že kraj myslí i na silnice nižších tříd,“ netajil se starosta Bulhar Jiří Osička.

Jak podotkl, právě silnice vedoucí obcí patří na Břeclavsku k té nejhorší.

Rada Jihomoravského kraje už souhlasila s podáním žádostí o poskytnutí dotací pro silnice druhých a třetích tříd prostřednictvím Správy a údržby silnic Jihomoravského kra­je.

Rada do plánovaných oprav zařadila i průtahy Bořeticemi a Velkými Němčicemi. „Tuto zprávu jsem už slyšel a jsem opravdu velmi rád. Na novou silnic v obci čekáme už snad šest let. Máme tady totiž betonovou cestu, takže slyšíme velký rámus a patrné jsou i otřesy,“ popsal situaci ve Velkých Němčicích starosta František Smetana. Jak dodal, s opravami by se podle něj mohlo začít ihned po získání dotací.

„O nový průtah bojuju už čtyři roky, co jsem starosta. Považuji to i za svůj úspěch. Už druhý rok máme na opravy i platné stavební povolení. Dokonce jsem ještě před dvěma měsíci mluvil s hejtmanem, který mi na to podal i ruku,“ měl radost starosta Bořetic Václav Surman z toho, že po letech získají novou silnici. Po opravě chodníků je totiž její špatný stav daleko více vidět než dříve.

Jak dodal, situace je v obci špatná. Denně tudy totiž projede až sedm tisíc aut a podle toho cesta také vypadá.

Další peníze dá Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje do oprav úseků vedoucích z Bořetic do Kobylí, z Hustopečí do Horních Bojanovic, z Nosislavi přes Velké Němčice do Staroviček, z Velkých Bílovic do Čejkovic a z Kašnice přes Borkovany do Těšan. Kraj by měl platit pouze patnáct procent z celkových nákladů.