Náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák 
z ČSSD Břeclavskému deníku Rovnost vzkázal: „Uzavřená smlouva o nájmu obsahuje ustanovení, že pokud bude znovu dočasně zavedena ochrana státních hranic, je nájemce zavázán umožnit České republice – ministerstvu vnitra – bezplatně užívat část předmětu nájmu 
a v nezbytném rozsahu také umožnit užívání sociálního zařízení a napojení na rozvody elektrické energie či vody."

Stejný závazek měl také kraj, když budovu přebíral od státu. Rakouská firma má dlouho nevyužívaný areál pronajatý jako kancelářské, skladovací a výstavní prostory. Místo i částečně opravila.

Podobná situace jako 
v Poštorné panuje podle mluvčí cizinecké policie na řadě dalších hraničních míst. Že by nájmy soukromým provozovatelům způsobovaly komplikace při možných kontrolách, odmítá. „Objekty, které na hranicích stojí, se staly součástí majetků obcí nebo jsou soukromé. To je zkrátka fakt. Kontroly navíc není třeba provádět na místě, kde se prováděly v minulosti. Využíváme k tomu stejně mobilní buňky. Není vůbec potřeba zasahovat do vlastnictví lidí, kteří tam něco provozují. Poradíme si," reagovala Rendlová.

Nejvyšší počet migrantů prchajících před válkou i mířících za lepším životem dorazil do Břeclavi loni počátkem září. Policisté jich tehdy zadrželi na dvě stovky. Další přijížděli vlakem později. Bouři nevole pak vyvolal vznik dočasného tábora v Poštorné, areál se stany a základním vybavením ale hasiči o pár týdnů později zase rozebrali. Dnes v místě funguje druhá břeclavská věznice.

Místostarosta Jaroslav Válka z ČSSD popsal současný stav množství běženců jako „pár jedinců". Ve srovnání s dobou před hlavním náporem tedy nic výjimečného. „Situaci přesto nadále sledujeme, ukonejšit se nenecháme," uvedl Válka.

Kromě někdejší celnice 
v Poštorné má kraj v majetku 
i budovu ve Valticích. Také ta je v současnosti pronajatá. „Při pronájmech na hranicích myslíme na ochranu České republiky a Jihomoravského kraje," ujišťoval také sociálnědemokra­tický hejtman Michal Hašek.