O změně ve čtvrtek rozhodli krajští zastupitelé. „Ty dvě školy programově moc společného nemají. Sloučení má efekt ekonomický. To byl asi ten jediný důvod, který v tomto hrál roli,“ poznamenal včera odpoledne Jiří Souchop, který je do zvolení nového ředitele pověřený řízením mikulovského gymnázia.

„Žádný průnik ve vzdělávacích programech tam není a z tohoto pohledu je to zbytečné. Nicméně kraj bude operovat tím, že jde o ekonomickou stránku věci,“ byl si jistý Souchop.

Hejtman Michal Hašek v diskusi v zastupitelstvu připustil, že řešení není ideální. Bylo však podle něj způsobem, jak školu zachovat.

Z údajů krajského odboru školství vyplývá, že mikulovskému gymnáziu v uplynulých letech ubývalo studentů. Zatímco ve školním roce 2007/2008 jich bylo 332, letos 287. Sloučením s učilištěm budou podle odboru školství obě školy moci lépe využít společný areál. Učiliště navíc časem bude moci opustit svá odloučená pracoviště, která pak kraj prodá či využije jinak.

Školy už dnes sídlí v jednom komplexu budov, i když jedna využívá vchod z Komenského ulice a druhá z Purkyňovy ulice. Dělí se o tělocvičnu a jídelnu. Po sloučení budou mít obě jednoho ředitele.

Jeden pedagogický sbor bude podle vyjádření kraje variabilnější a nabídne studentům víc volitelných předmětů. Škola také má být po sloučení prostupnější. Velice nadaný student maturitního oboru z odborné školy například může postoupit na gymnázium. Naopak neúspěšný gymnazista bude moci střední školu dokončit v jednom areálu na méně náročném oboru.

Podle Haška vzbudil záměr školy sloučit emoce. Objevily se prý i takové námitky, jako jak se budou gymnazisté cítit, když budou do školy chodit stejnými dveřmi jako učni. „Dveří je tam víc a nám šlo o to, aby tam vůbec nějací gymnazisté chodili,“ řekl hejtman.

Mikulovské gymnázium založil kardinál František Ditrichštejn v roce 1631 a zhruba 150 let škola fungovala jako piaristické gymnázium. „Stala se prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě,“ uvádí gymnázium na svých internetových stránkách. Pravděpodobně nejznámějším absolventem školy je přírodovědec Jan Evangelista Purkyně.

JIŘÍ ŠEVČÍK
 ČTK